Küsimused-vastused: Tööinspektsioon

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Tööandja soovib, et teeksin ületunnitööd. Mis tingimustel seda nõuda saab ning kuidas ületunnitööd hüvitatakse? Meie töö on graafiku alusel. Kas üldse tohib keset kuud graafikut muuta?  

Lugesime koledast õnnetusest, kus kaks meest hukkusid viljamahuti puhastamisel. Tegeleme samuti vilja ladustamise ja kuivatamisega. Kas töötervishoius ja -ohutuses on veel midagi, millega peame arvestama?

Töötan koristajana ja pean tualeti ja kraanikausside pesemiseks kasutama ühte kemikaali, mille pudelil on mingi oranž märk. Pudelil on ka silt, aga eestikeelne tekst on kulunud ja arusaamatu. Peale koristamist tunnen ennast halvasti, silmad kipitavad ning käed on krobelised ja hästi kuivad. Kust peaksin saama infot, kas ma võin seda kemikaali kasutada?

Asusin tööle kaubanduskeskuse väikepoe klienditeenindajana. Tööpäeva kestus on 12 tundi ning enamuse ajast töötan üksinda. 30-minutilisel lõunavaheajal ning tualetis käimisel asendab mind samas kaubanduskeskuses üks meie teises poes töötav kolleeg. Varasemalt oli siin leti taga tool, kus klientide puudumisel võis istuda ja natuke puhata, kuid nüüd pole enam sedagi. Kas mul on õigus nõuda lisapuhkepause, et tagaruumis puhkamas käia?

Lähen septembrist ülikooli õppima ja kool on igal neljapäeval ja reedel. Töögraafik aga langeb kaks korda kuus neljapäeva ja reede peale. Kas õppepuhkust on võimalik võtta kahe päeva kaupa?

Meie ettevõttes võtavad mõned töötajad üsna tihti oma koerad töö juurde kaasa. Koerad jooksevad aeg-ajalt kontoris vabalt ringi, mängivad omavahel ja hauguvad. See segab töö tegemist, kusjuures osa töötajaid ka kardab neid koeri. Kas koeri tohib töö juurde kaasa võtta?

Kolisime uutesse kontoriruumidesse. Osa töötajaid on hakanud kaebama peavalusid, silmade kipitust ja hakanud sagedasti aevastama. Kahtlustan, et tööruumide õhk põhjustab töötajatele neid sümptomeid, kuid käegakatsutavad tõendid selleks puuduvad. Mida peaksin tööandjana tegema, et ruumide rendileandja midagi ette võtaks?  

Palun kommenteerige asjaolu, et välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära ületav osa ei lähe arvesse keskmise töötasu arvestamisel, kuigi seda maksustatakse nagu töötasu, sh sotsiaalmaksuga. Kuidas arvestab haigekassa 2017. aastal haigushüvitist – kas 2016. aasta sotsiaalmaksustatud palgatulu alusel, kuhu kuulub ka välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära ületav osa? Kas see ei ole ebaõiglane?

Meile tuleb tööle uus töötaja, kes juunis lõpetas erialase kooli. Kas pean talle korraldama samasuguse juhendamise nagu teistele töötajatele?

Minu laps läheb esimesse klassi. Kas tööandja peab mulle vaba päeva andma?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes