07.06.2022 Teisipäev

Alaealine suvel kliente teenindama - mis lepinguga? Esile tõstetud

Minu ettevõte tegutseb klienditeeninduse valdkonnas. Soovin suveks võtta alaealist tööle ja sõlmida temaga käsunduslepingu. Kas alaealisega võib käsunduslepingut teha?

Alaealisel ei ole keelatud töötada võlaõigusliku lepingu alusel.
Alaealisel ei ole keelatud töötada võlaõigusliku lepingu alusel. Foto: pixabay

Vastab Anna Gljantseva, tööinspektsiooni nõustamisjurist: 

Alaealise tööle vormistamisel peab tööandja otsustama ja hindama, millise lepingu alusel saab ning võib tööd pakkuda. Mistahes lepingu, nii töölepingu, töövõtulepingu kui ka käsunduslepingu sõlmimiseks alaealisega on eelnevalt vaja tema seadusliku esindaja ehk üldjuhul lapsevanema nõusolekut. Kui seda nõusolekut ei saa, on tehing tühine ja tööandja alaealist tööle lubada ei tohi. Lisaks peab 7-14aastase puhul (NB! Alates 01.09.2022 7-12aastase puhul) tööandja kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist tegema kande töötamise registrisse. 

Võlaõigusliku lepingu (käsundus- või töövõtulepingu) võib tööandja alaealisega sõlmida siis, kui alaealine on mingil alal juba spetsialist, kes osutab teenust iseseisvalt oma erialastele teadmistele või võimetele tuginedes – nt mängib pilli, teeb käsitööd vms. Töövõtjat või käsundisaajat ei õpetata, koolitata ega juhendata, ta täidab ülesandeid oma oskuste ja teadmistega. Kui aga töötegija allub tööandja juhtimisele ja kontrollile, on töölepingu seaduse kohaselt tegemist töösuhtega ning poolte vahel peab olema sõlmitud tööleping.

Alaealisel ei ole keelatud töötada võlaõigusliku lepingu alusel. Siiski on kaheldav, kas alaealine on klinditeeninduse valdkonnas oma ala spetsialist, kes osutaks teenust oma teadmiste ja oskustega iseseisvalt. Kõne alla tuleb ikkagi ainult töölepingu sõlmimine - näiteks hotelli hommikusöögilaua teenindajaks, kus töötaja teeb tööd tööandja juhtimisel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!