25.04.2022 Esmaspäev

Sõjapõgenik ja tööleping Esile tõstetud

Kas sõjapõgenikku võib tööle võtta tähtajalise lepinguga? Töötaja ütles, et naaseb esimesel võimalusel koju ja ei soovi tähtajatut töölepingut sõlmida.

Kui töö iseloom pole ajutine, siis tuleb töötajaga sõlmida tähtajatu tööleping.
Kui töö iseloom pole ajutine, siis tuleb töötajaga sõlmida tähtajatu tööleping. Foto: pexels

Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Töölepingu seadus eeldab, et tööleping sõlmitakse tähtajatult. Tähtajalist lepingut võib sõlmida järgnevatel juhtudel:

  1. töö on ajutise tähtajalise iseloomuga (näiteks töömaht on ajutiselt suurenenud, hooajatöö tegemine, renditöö puhul töö ajutine iseloom kasutajaettevõtjas);
  2. ajutiselt äraoleva töötaja asendamine (nt vanemapuhkusel oleva töötaja asendamine).

Tööandja on kohustatud tähtajalise töölepingu sõlmimisel teavitama töötajat kirjalikult töölepingu kestusest ja tähtajalise sõlmimise põhjustest. 

Nii pole tähtajalise töölepingu sõlmimise aluseks näiteks töötaja tähtajaline elamisluba. Vaidluse korral peab mõjuvat põhjust tähtajalise lepingu sõlmimiseks tõendama tööandja.

Kui töö iseloom pole ajutine, siis tuleb töötajaga sõlmida tähtajatu tööleping. Lepingut saavad pooled igal ajal omavahelisel kokkuleppel lõpetada. Kui töötaja ise ei soovi enam töökohal töötada, saab ta töösuhte korraliselt üles öelda. Etteteatamistähtaeg on katseajal 15 ja peale seda 30 kalendripäeva. Etteteatamistähtaegu võib lühendada, kui mõlemad pooled sellega nõus on.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!