20.06.2022 Esmaspäev

Katseaeg ja töövõimetusleht 1. augustist Esile tõstetud

Augustis tuleb meile tööle kaks uut töötajat, mõlemad alguses katseajaga. Ühe töötajaga oleme kokku leppinud kuupäeva, millal katseaeg lõpeb. Teise puhul kehtib neljakuuline katseaega ilma lõpukuupäevata. Kuulsime, et 1. augustist ei loeta katseaja hulka aega, mil töötaja viibib haiguslehel. Kui mõlemad töötajad peaksid haigeks jääma, kas siis nende katseaeg pikeneb?

Praegu ei reguleeri töölepingu seadus olukorda, mis saab katseajast juhul, kui töötaja haigestub ja võtab töövõimetuslehe.
Praegu ei reguleeri töölepingu seadus olukorda, mis saab katseajast juhul, kui töötaja haigestub ja võtab töövõimetuslehe. Foto: pixabay

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Katseaeg kestab maksimaalselt neli kuud alates töötaja faktilisest tööle asumise päevast. Kehtiva seaduse järgi peab tööandja töötajat katseajast kirjalikult teavitama vaid juhul, kui pooled lepivad kokku lühemas kui neljakuulises katseajas. Alates 1. augustist tuleb töötajat teavitada katseaja kestusest alati. Näiteks kui töötaja asub tööle neljakuulise katseajaga, siis see tuleb töölepingusse kirja panna.

Praegu ei reguleeri töölepingu seadus olukorda, mis saab katseajast juhul, kui töötaja haigestub ja võtab töövõimetuslehe. Kohtupraktikas on leitud, et katseaega ei saa pikendada haiguslehel oldud aja võrra, sest seni kehtiv seadus ei näe seda ette. Kuid alates 1. augustist ei loeta katseaja hulka enam aega, mil töötaja tööülesannete täitmine on takistatud – eelkõige kui töötaja on ajutiselt töövõimetu või kasutab puhkust. Edaspidi pikeneb katseaeg töölt eemal viibitud aja võrra.

Näide 1

Uue töötaja lepingus on kirjas, et tema katseaeg on neli kuud, lõpukuupäeva pole määratud. Töötaja haigestub ning on kuu aega töölt eemal. Tema katseaeg pikeneb seetõttu ühe kuu võrra.

Kui aga töölepingus on katseaja kestus kuupäevaliselt kokku lepitud, siis isegi kui töötaja on olnud töövõimetuslehel, lõpeb katseaeg töölepingus määratud kuupäeval.

Näide 2

Töölepingus on kirjas, et katseaeg lõpeb 01.12.2022. Töötaja aga haigestus ning oli kuu aega töölt eemal. Tema katseaeg ei pikene ühe kuu võrra, kuna pooled leppisid kokku, et katseaja viimane kuupäev on 01.12.2022.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!