09.05.2022 Esmaspäev

Teismeline suveks tööle - mida arvestada? Esile tõstetud

Minu 12-aastane laps soovib koolivaheajal teenida endale taskuraha. Leppisime kokku, et sel suvel võib ta minna tööle. Millega lapsevanemana pean arvestama?

Tuleb meeles pidada, et alaealise tööaeg on täiskasvanute omast rangemalt piiritletud.
Tuleb meeles pidada, et alaealise tööaeg on täiskasvanute omast rangemalt piiritletud. Foto: pixabay

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Kui olete leidnud sobiva töökoha, tuleb esiteks meeles pidada, et tööleping tuleb sõlmida kirjalikult. Alaealise töölevõtmisel peab oma nõusoleku andma ka seaduslik esindaja ehk lapsevanem. Seadus ei reguleeri, kuidas vanem nõusolekut andma peab ehk et see võib olla nii suuline kui kirjalik.  Erandjuhtudel võib nõusoleku anda ka tagantjärele, kui noor on juba tööle asunud. Soovitame siiski anda nõusolek kirjalikult, et kõik oleks selgelt mõistetav.

7-14-aastase puhul peab tööandja kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist tegema kande töötamise registrisse. Alates 01.09.2022 vanusepiir alaneb ning kümme päeva ette tuleb teatada vaid 7-12aastase lapse puhul.

Tööandja peab töötamise registri lisainfo lahtrisse sisestama:

  1. Alaealise seadusliku esindaja nõusoleku;
  2. Alaealise töötingimused, sh töö tegemise koht ja töökohustused;
  3. Andmed koolikohustuslikkuse kohta.

Kindlasti tasuks juurde lisada kontaktisik, kellega tööinspektor saaks vajadusel ühendust võtta – see muudab menetluse sujuvamaks.

Paneme lastevanematele südamele – tundke huvi, millist tööd teie laps tegema asub, kas see on talle jõukohane ja ohutu. Samuti tuleb meeles pidada, et alaealise tööaeg on täiskasvanute omast rangemalt piiritletud. Piirangute eesmärk on kaitsta noorte tervist. Lisaks saate lugeda alaealise töölevõtmise sisulehelt

Kui teie lapsega on sõlmitud leping, kontrollige ka töötamise registrist, kas sinna on kanne tehtud. Töötamise registri leiate Maksu-ja Tolliameti lehelt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255