22.11.2018 Neljapäev

Millal tuleb välja maksta puhkusehüvitis töötaja omal soovil lahkumise korral? Esile tõstetud

Töötaja esitas tööandjale 15. oktoobril päevapealt lahkumisavalduse põhjusel, et leidis parema töökoha. Töölepingu seaduses on töölepingu lõpetamisest etteteatamise tähtaeg 30 kalendripäeva. Poolte kokkuleppel võib nimetatud tähtaeg olla ka lühem. Tööandja tegi töötajale ettepaneku töötada veel vähemalt kaks nädalat, kuni kalendrikuu lõpuni, pärast seda oleks võinud töösuhte sõbralikult lõpetada. Töötaja ei nõustunud sellega. Tööandja pöördus töövaidluskomisjoni, taotledes töötajalt ühe kuu töötasu suurust hüvitist. Kuna lahkumisavaldus ei vastanud õigusaktidele, ei maksnud tööandja töötajale mai esimese kahe nädala eest töötasu. Töötasu maksmise päev ja kalendrikuu lõpp aga lähenevad, pärast seda on töötasu igal juhul vaja välja maksta.
Keijo Lindeberg, vandeadvokaat
Keijo Lindeberg, vandeadvokaat Foto: Advokaadibüroo LINDEBERG

Kuidas tuleb sellisel juhul toimida kasutamata puhkuse hüvitisega? Kas see on vaja välja maksta 30 päeva jooksul töötaja lahkumisavalduse esitamisest ja lõpetada sel moel töösuhted? Või tohib hüvitise maksmisega oodata kuni töövaidluskomisjoni otsuse vastuvõtmiseni?

Vastab Keijo Lindeberg, Advokaadibüroo LINDEBERG:
Töölepingu seaduse (edaspidi – TLS) § 71 kohaselt on tööandja töölepingu lõppemise korral kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas.

TLS-i § 95 lõike 3 kohaselt ei mõjuta töölepingu ülesütlemise põhjendamata jätmine töötaja poolt ülesütlemise kehtivust, kuid kohustust rikkunud pool peab hüvitama teisele poolele sellest tuleneva kahju. Kui töötaja ütleb töölepingu üles etteteatamise tähtaega järgimata, lõpeb töösuhe kohe pärast seda, kui tööandja sai ülesütlemisavalduse (TLS-i selgitused). Töösuhte lõppemisel 15. oktoobril muutub kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse hüvitis sissenõutavaks ja kuulub väljamaksmisele.

TLS-i § 78 lg 1 kohaselt võib tööandja kohtuväliselt oma nõudeid töötaja töötasu nõudega tasaarvestada töötaja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Sellest lähtudes ei või tööandja kasutamata puhkuse kompensatsiooni kinni pidada, et tööandjale soodsa lahendi korral teha rahaliste nõuete tasaarveldus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!