07.08.2017 Esmaspäev

Leht: London on valmis maksma kuni 40 miljardit eurot Brexiti eest

Suurbritannia on valmis maksma kuni 40 miljardit eurot Euroopa Liidule arvete klaarimiseks lahkumisel ühendusest, kirjutas ajaleht The Sunday Telegraph.

Tegemist on esimese korraga, kui Suurbritannia on nimetanud EL-ist lahkumise hinda, kuigi see jääb kaugele 100 miljardist eurost, mida on kavandanud Brüssel.

Leht ütles viitega anonüümseks jäänud valitsusallikatele, et Ühendkuningriik maksab selle summa ainult siis, kui EL nõustub pidama läbirääkimisi lahenduse üle osana tulevaste suhete kokkuleppest.

Brüssel on kutsunud Londonit tegema edusamme Suurbritannias elavate EL-i kodanike õiguste ja Iiri piiri küsimustes enne, kui võiksid alata kõnelused vabakaubanduskokkuleppe üle.

Briti ametnikud kavatsevad pakkuda välja üleminekulepet, millega London maksaks pärast lahkumist 2019. aastal kolm aastat 10 miljardit eurot EL-i eelarvesse.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ei ole nõustunud avalikult nimetama Brexiti hinda, mis sisaldaks Londoni osa juba kokku lepitud EL-i kulukavades.

Ta ütles, et metodoloogia määratlemaks summat, mida Suurbritannial maksta tuleb, tuleb töötada välja Brexiti-läbirääkimiste esimeses etapis, mis lõpeb oktoobris.

Mitu kõrget EL-i ametnikku on kinnitanud AFP-le, et see summa on hinnanguliselt 100 miljardit eurot.