21.01.2022 Reede

WiFi võrkude ülekoormusele on saabumas lahendusi

WiFi võrkude ülekoormusele on saabumas lahendusi, kus seniste 2,4 GHz ja 5 GHz WiFi sageduste kõrval lubatakse kasutusse ka 6 GHz sagedusalas töötavad WiFi seadmed.

6 GHz WiFi seadmed võimaldavad kiire koduse internetiühenduse juhtmevaba jagamist, avades uute seadmete kasutajatele vähem koormatud WiFi ressursi.
6 GHz WiFi seadmed võimaldavad kiire koduse internetiühenduse juhtmevaba jagamist, avades uute seadmete kasutajatele vähem koormatud WiFi ressursi. Foto: pixabay

Võimaldamaks kasutada uusi, kiiremaid ühendusi pakkuvaid WiFi seadmeid, on Eestis määruse "Raadiosageduste kasutamise tingimused ja tehnilised nõuded sagedusloast vabastatud raadioseadmetele " uuendusega lisandunud 6 GHz sagedusala 5945 – 6425 MHz ja laiendatud on ka WiFi linkidele sobivat sagedusvahemikku 57-71 GHz. „Sellega on Eesti Euroopas üks esimesi riike, kus neid seadmeid lubatakse kasutada,“ kommenteerib TTJA sideosakonna sagedushalduse talituse juhataja Erko Kulu.

6 GHz WiFi seadmed võimaldavad kiire koduse internetiühenduse juhtmevaba jagamist, avades uute seadmete kasutajatele vähem koormatud WiFi ressursi. 6 GHz alas võimaldavad need seadmed kasutada kuut 80 MHz või kolme 160 MHz laiust lisakanalit, kus on võimalik saavutada 1 Gbit/s ületavaid andmesidekiiruseid.

„Hetkel veel 6 GHz seadmeid Eesti turul müügis ei ole, kuid seadmetootjad töötavad aktiivselt ja lähiajal võib oodata lahendusi. Uute seadmete kohta leiab rohkem infot internetist kasutades märksõna „WiFi 6E router“. Ise seadet tellides tuleb veenduda, et see vastab Euroopa reeglitele. Seda kinnitab seadme vastavusdeklaratsioon (Declaration of Conformity),“ lisab Kulu.

Uue 6 GHz WiFi sagedusala kasutusel peab siiski arvestama ka teatavate piirangutega. Nimelt on sagedusala pigem ette nähtud kodustes tingimuste ehk siseruumides kasutamiseks, kus on lubatud kuni 200 mW-i kiirgusvõimsust. Välitingimustes on lubatud võimsused oluliselt väiksemad (kuni 25 mW) ning samuti on keelatud sagedusala kasutamine droonide juhtimiseks. Piirangud on vajalikud selleks, et WiFi seadmete kasutus ei häiriks samadel sagedustel lubatud satelliitsidet ja raadioliinide tööd.

Droonide juhtimiseks jäävad lubatuks 2,4 GHz WiFi (sagedused 2400 - 2483,5 MHz) ja 5 GHz WiFi alast sagedused 5170-5125 MHz.

Uue regulatsiooniga koos on laiendatud ka WiFi linkide sagedusvahemikku 57 – 71 GHz, mis võimaldab ilma sagedusloata kasutada väga suurte andmeside kiirustega raadiolinke. Nimetatud raadiolinkide distantsid ei ole küll eriti märkimisväärsed kuna kõrge sagedus ei levi väga kaugele.

Täpsem info WiFi seadmete kasutuse kohta on kättesaadav TTJA kodulehel  ja Riigi Teatajast määruse "Raadiosageduste kasutamise tingimused ja tehnilised nõuded sagedusloast vabastatud raadioseadmetele " lisast 6 "Lairiba andmeedastussüsteemid".

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!