07.04.2020 Teisipäev

Viiruse leviku määramiseks hakatakse inimesi juhuvalimi alusel testima

Riik plaanib käivitada tuleval nädalal Eesti inimeste testimise juhuvalimi alusel, et selgitada koroonaviiruse täpsem levik, teatas teisipäeval ETV uudistesaade "Aktuaalne kaamera".
 Testimine on vabatahtlik ning see näitab, kas inimene on haige.
Testimine on vabatahtlik ning see näitab, kas inimene on haige. Foto: pixabay

Testimine on vabatahtlik ning see näitab, kas inimene on haige ka siis, kui tal ei esine koroonaviiruse tunnuseid.

Tartu ülikooli professor Ruth Kalda ütles, et juhuvalimi alusel testimine annaks teavet selle kohta, milline on koroonaviiruse levimus elanikkonna hulgas. Praegu on andmed vaid nende kohta, keda on testitud.

"Me hindame siis seda, et kui palju nendest, kellel on teatud viirushaiguse sümptomid, on tegelikult COVID-19 haiged, ja teisalt, et kas nende hulgas, kellel ei ole mingisuguseid haigustunnuseid – kas on ka võimalik, et nende hulgas on olemas siiski selle viiruse kandjaid," selgitas Kalda.

Levimusuuringut tahetakse teha kolm kuud ja valitsuse erikomisjoni huvi on saada pilt viiruse levikust igal nädalal. Võimalus jälgida haiguse levikut ja kulgemist ajas aitab planeerida meditsiinilisi ressursse või arutada haiguse vaibudes, kuidas eriolukorda lõpetada.

Inimesed, keda testima hakatakse, valitakse välja juhuvalimi abil.

Uuringus osalemine on vabatahtlik ja praeguste plaanide järgi eelneb testimisele küsitlus haigustunnuste esinemise kohta. Haigussümptomiga inimene saadetakse olemasolevasse drive-in keskusesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!