19.08.2015 Kolmapäev

Uuring: kohtud pidurdavad Eesti ettevõtlust

Pikale venivad kohtumenetlused, kõrged kohtukulud ja õigusteenuste kallidus takistavad oluliselt Eesti ettevõtjate tegevust, selgub EL-i põhiõiguste ameti värskest uuringust.
Uuring: kohtud pidurdavad Eesti ettevõtlust
Uuring: kohtud pidurdavad Eesti ettevõtlust Foto: Reuters

Ettevõtlust pärsivad eelkõige bürokraatlikud protseduurid, piiratud ligipääs finantskapitalile ja õiguskaitsele. Aeglased ja kulukad kohtumenetlused pidurdavad võlgade sissenõudmist, takistades ettevõtete äritegevust ja pannes eriti raskesse olukorda väike- ja keskmise suurusega ettevõtted, selgub presiteatest.

Lisaks kogevad ettevõtjatena täiendavaid takistusi naised, noored, sisserändajad ja puuetega inimesed. Näiteks ei ole naisettevõtjate puhul meestega võrdväärselt toetatud pere- ja tööelu ühitamine, noori ettevõtjaid takistab vähene kogemus, sisserändajatele on probleemiks stardikapitali leidmine ja kvalifikatsioonide tunnustamine, samuti keelebarjäär ja kultuurilised erinevused. Puuetega inimeste ettevõtlusvabadust piirab aga sõltuvus abist ja vajaliku infrastruktuuri puudumine töökohtadel.

Vastukaaluks tõstab uuring esile mitmeid ettevõtjasõbralikke praktikaid, sealhulgas Eesti e-lahendusi, nagu näiteks e-toimiku infosüsteem, mis võimaldab algatada maksekäsu kiirmenetlusi ilma kohtuistungita. Samuti kiidetakse Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi algatust "Õiguskiirabi", mis pakub väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele tasuta õigusnõu.

Euroopa Liidu põhiõiguste amet (FRA) on Euroopa Liidu agentuur, mis pakub Euroopa poliitikakujundajatele põhiõiguste alal tõenduspõhist ekspertnõu. Eestis on FRA uurimisvõrgustiku ametlikuks partneriks Balti Uuringute Instituut.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!