27.11.2014 Neljapäev

Tarbijakaitseamet leidis müügilt ohtlikke tooteid

Vastavalt tööplaanile võttis tarbijakaitseamet tänavu septembris ja oktoobris kauplustest testimiseks nii mänguasju kui ka keemiatooteid, et kontrollida nende ohutust tarbijate tervisele. Kokku avastas amet müügilt kaks ohtlikku toodet.

Tarbijakaitseamet leidis müügilt ohtlikke tooteid
Tarbijakaitseamet leidis müügilt ohtlikke tooteid Foto: PM

Testitud mänguasjadest osutus ohtlikuks nukk Fashion Grazy Girl N0 B92, mis sisaldas ftalaate 250 korda üle lubatud piirväärtuse. Nukku müüs Tartu ettevõte OÜ Remalet.

Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks. Oma olemuselt on ftalaadid inimorganismile pikaajalise mürgise toimega, põhjustades näiteks sigivushäireid. Nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1% plastseks tehtud materjali massist.

Testitud keemiatoodetest osutus ohtlikuks superliim Cyjanopan ME Chemistik System, mis sisaldas 70% kloroformi. Liimi müüs Tartu ettevõte Martko Kalastus OÜ.

Peamiselt lahustina kasutatav kloroform on kantserogeenne aine, mis võib sissehingamisel, allaneelamisel või läbi naha imendumisel põhjustada nahaärritusi, pahaloomuliste kasvajate teket ja organite, näiteks maksa või neerude, kahjustusi. Kloroformi ei tohi turule viia, tarnida üldsusele ega kasutada aine või koostisosana segudes, kui selle sisaldus on võrdne 0,1 massiprotsendiga või ületab seda.

Eespool toodud kaks ohtlikuks tunnistatud toodet on Tarbijakaitseameti menetluste tulemusel praeguseks müügilt kõrvaldatud.

Tarbijakaitseamet tuletab siinkohal kauplejatele meelde, et vastavalt toote nõuetele vastavuse seadusele on ettevõttel toote levitajana kohustus teavitada ohtlikest toodetest turujärelevalveasutust ja kõrvaldada toode viivitamatult müügilt, kui järelevalveasutus on edastanud kauplejale teabe mõne ohtliku toote kohta.

Samuti peab kaupleja kui toote levitaja kontrollima enne toote turul kättesaadavaks tegemist, kas tootel on nõutud vastavusmärk või -märgid ning kas tootega on kaasas seadusega nõutud dokumendid ning juhised ja ohutusteave. Samuti peab kaupleja tarbijaid ohtlikust tootest teavitama ja kutsuma üles talle sellist toodet tagastama.

Tarbijakaitseamet palub tarbijatel pöörata mänguasju ostes tähelepanu sellele, kas tootel on kohustuslik CE- ehk tooteohutuse märgis, ning keemiatoodete puhul sellele, kas eestikeelne teave tootel on üheselt arusaadav.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes