29.08.2014 Reede

Tarbijakaitse manitseb lastetoodete reklaamijaid seadust järgima

Algava kooliaasta tõttu on meediapildis näha üha rohkem lastele suunatud reklaame, mistõttu manitseb tarbijakaitseamet reklaamitootjaid, -tellijaid ja -ettevõtteid, kes aitavad kaasa reklaami avalikustamisele, jälgima lastele suunatud reklaami nõuete täitmist.

Tarbijakaitse manitseb lastetoodete reklaamijaid seadust järgima
Tarbijakaitse manitseb lastetoodete reklaamijaid seadust järgima Foto: PM

Tarbijakaitseameti kinnitusel peavasd ettevõtjad veenduma, et reklaamid, mille sihtrühmaks on peamiselt lapsed, ei sisaldaks otsest ega kaudset üleskutset, mis suunaks last nõudma täiskasvanult reklaamitava kauba omandamist või teenuse kasutamist. Samuti ei tohi sellised reklaamid õhutada lapsi iseseisvalt kaupa või teenust ostma. Kõik ostma kutsuvad või kingituse saamise võimalusele viitavad reklaamid tuleb kindlasti tähelepanelikult üle vaadata.

Samuti ei tohi tekitada reklaamiga lapses tunnet justkui mingi kauba ostmine või teenuse kasutamine muudab ta teistest paremaks või selle puudumisel halvemaks. Kuna perede väärtushinnangud ning materiaalsed võimalused on erinevad, võib lastel selliste reklaamide mõjusfääris tekkida alaväärsustunne.

Kahtluse korral, kas tegemist on peamiselt lastele suunatud reklaamiga, tuleb hinnata nii reklaami teostust, kujundust ja väljenduslaadi. Samuti tuleb määratleda reklaamitava toote või teenuse sihtgrupp või lubatavate auhindade sihtgrupp. Juhul kui sellisel hindamisel leiab kinnitust seotus lastega, on vajalik järgida ka lastele suunatud reklaami nõudeid.

Lastele suunatud reklaami nõuded tulenevad reklaami- ja tarbijakaitseseadusest. Nõuete sisu paremaks mõistmiseks ning nende ühetaoliseks täitmiseks on tarbijakaitseamet koostanud soovitusliku juhendi. Amet on alati valmis ettevõtjaid reklaamikampaaniate väljatöötamisel ka nõustama. Juhul kui valmiskampaania on lastele suunatud reklaami nõuetega vastuolus, on seda sageli võimalik selliselt korrigeerida, et kampaania katkestamine pole vajalik.

Lisaks eeltoodule tuletab amet meelde, et seaduse järgi on reklaam keelatud koolieelse lasteasutuse, põhikooli, gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse kasutuses olevates ruumides.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes