04.06.2021 Reede

Amet: sotsiaalmeedias kehtivad alkoholi reklaamile kindlad nõuded

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tuletab meelde, et ka sotsiaalmeedias kehtivad alkoholi reklaamile kindlad nõuded.

Alkoholi reklaami avalikustamine sotsiaalmeedia võrgustikes isiku poolt, kes ei ole alkoholi käitleja, on keelatud.
Alkoholi reklaami avalikustamine sotsiaalmeedia võrgustikes isiku poolt, kes ei ole alkoholi käitleja, on keelatud. Foto: pixabay

TTJA kaubandustalituse juhataja Birgit Valgus tõdes, et rikkumisi esineb veebis ja sotsiaalmeedias. "Ka alkoholi käitlejad avalikustavad oma sotsiaalmeedia kontodel alkoholi reklaame, mis ei vasta nõuetele," märkis ta. "Kutsume ettevõtjaid üles olema tähelepanelikud ning innustame ka tarbijaid märkama ja vajadusel eksimustele tähelepanu juhtima ning nendest teada andma."

Kui teave alkohoolse joogi kohta on avalikustatud mistahes üldtajutaval kujul vastava toote müügi suurendamise eesmärgil, siis selline teave on käsitatav alkohoolse joogi reklaamina. Alkoholi puhul on tegemist kaubagrupiga, millise reklaamile on reklaamiseaduses sätestatud erinõuded ja piirangud. Alkoholi reklaam võib sisaldada üksnes toote nime, liiki, tootja nime, kaubamärki, päritolumaad, geograafilist piirkonda, etanoolisisaldust mahuprotsentides, müügipakendi kujutist, omadusi -värvus, aroom, maitse, serveeringut. Nimetatud loetelu on ammendav. Muud elemendid, mis loetelus ei esine, alkoholi reklaamis sisalduda ei tohi.

TTJA kaubandustalituse juristi Elnara Nadžafova sõnul peab alkoholi reklaamis sisalduv teave olema esitatud tootekeskselt ja neutraalselt, see tähendab, et alkoholi reklaamis kuvatud teave toote kohta võib olla vaid informatiivne.

Reklaam peab olema fokuseeritud tootele ning ei tohi pakkuda toodet läbi tootesse mittepuutuvate üleskutsete või infoga,

tõdes ta.

Sotsiaalmeediakanalites reklaamile lisatavad teemaviited peavad olema samuti reklaamiseaduse ammendavast loetelust leitavad. Näiteks on jõhvikamaitselise alkohoolse toote reklaamis lubatud teemaviide #jõhvikamaitseline. Keelatud on avalikustatava pildi juurde lisada tekst, mis näiteks kutsub nädalavahetuse tähistamiseks alkoholi tarbima või viidata nädalavahetuse tähistamisele teemaviidetega. Alkoholi reklaami avalikustamine sotsiaalmeedia võrgustikes isiku poolt, kes ei ole alkoholi käitleja, on keelatud.

Alkoholi reklaam on üks paljudest alkoholi tarvitamist mõjutavatest teguritest. Arvestades alkoholipoliitikat Eestis, tuleb alkoholiga seotud teemasid käsitleda erilise hoolsuse ja kohusetundega. Alkoholi turustamisele on sageli seatud rangemad piirangud, kui muu kauba turustamisele. Piirangute eesmärk on rahvatervise kaitse ehk alkoholi tarbimisest tulenevate terviseprobleemide vähendamine.

TTJA soovitab alkoholi reklaamile kehtivate nõuete osas enne alkoholi reklaami avalikustamist tutvuda ka alkoholi reklaami juhendiga.

Sotsiaalmeedias leviva reklaami puhul kutsub amet üles sellest teada andma TTJA e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. .

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!