17.01.2023 Teisipäev

Puudega inimeste aitamine muutub kiiremaks

Tänasest paraneb puudega laste ja täiskasvanute abi kättesaadavus, sest puude info jõuab kohalike omavalitsuste töötajate infosüsteemi STAR.

Puudega inimeste abi kättesaadavus paraneb juba tänasest.
Puudega inimeste abi kättesaadavus paraneb juba tänasest. Foto: pixabay

Uuendus puudutab ligi 120 000 inimest üle Eesti, kes seni pidid omavalitsusele ise oma puudest teada andma ja ei pruukinud kohe vajalikku abi saada.

Tänasest on sotsiaaltöötajatel ülevaade kõigist enda piirkonnas elavatest lastest, kellele on puude raskusastet taotletud ja veebruarist ka täisealistest, kellel on puue tuvastatud. 

Uus arendus sotsiaalteenuste ja -toetuste andmeregistrisse STAR tehti sotsiaalkindlustusameti ja TEHIK-u poolt tulenevalt eelmisel aastal vastu võetud sotsiaalhoolekande seadusemuudatusest, mille eesmärk on parandada riigi ja kohalike omavalitsuste vahelist andmevahetust. 

Sotsiaalkindlustusameti arendustalituse tiimijuhi Aika Kaukvere sõnul paranevad sellega puudega inimeste abi saamise võimalused, sest kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad saavad hakata tuge proaktiivselt pakkuma.  

“Varasemalt võis juhtuda, et neil lihtsalt puudus ülevaade elanikest, kes võiksid vajada täiendavat abi, sest nende puude andmed jõudsid kohaliku omavalitsuse vaatevälja üldjuhul alles siis, kui inimene ise teadis või julges abi küsida,” selgitas Kaukver. 

„Täna oleme süsteemi oluliselt edasi arendanud,“ selgitas Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse STAR-i valdkonna juht Katre Pukk. „Andmevahetus on kiirem, parem ja turvalisem ning loodetavasti toob kasu nii abisaajatele kui ka -pakkujatele. Näiteks kui inimene taotleb lapsele puuet, siis liigub see info nüüd tema rahvastikuregistri järgsesse kohalikku omavalitsusse ning siis sealse töötaja töölauale läbi turvalise STAR-i infosüsteemi. Pärast seda saab sotsiaaltöötaja puudega lapse vanemaga ühendust võtta ning välja selgitada, kas pere soovib kohaliku omavalitsusepoolset abi.“ 

Arenduse testimisel lõid kaasa Tartu linn, Tallinna Nõmme linnaosa ja Kambja vald. 

Jaanuaris alustatakse lapsi mõjutavate otsuste andmevahetusega, mis puudutab ligi 9000 last. Veebruarist lisandub STAR-i ka täiskasvanute puude otsuste info, mis puudutab üle 113 000 täiskasvanu. Uuendustega seoses edastatakse  inimestele personaalsed teated, milles küsitakse nõusolekut sotsiaaltöötajapoolseks abi pakkumiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255