08.09.2022 Neljapäev

Poola ja Baltimaad teatasid sisenemiskeelust viisadega Vene kodanikele

Poola ja Baltimaade peaministrid teatasid täna, et leppisid kokku sissesõidukeelu ajutises kehtestamises  Euroopa Liidu viisadega Venemaa kodanikele alates 19. septembrist.

Narva piiripunkt.
Narva piiripunkt. Foto: PPA

"Eesti, Läti, Leedu ja Poola leppisid kokku ühises regionaalses lähenemises ja seega väljendavad oma poliitilist tahet ja kindlat kavatsust kehtestada riiklikud ajutised meetmed viisadega Venemaa kodanikele," ütlesid neli liidrit avalduses.

Poola ja Baltimaade valitsusjuhtide sõnul on nad mures kasvava Euroopa Liitu saabuvate Vene kodanike arvu tõusu pärast.

Me arvame, et see on tõsine oht meie avalikule julgeolekule ja ühisele Schengeni alale.

Uute meetmetega piiratakse sissepääs Schengeni alale Vene kodanikele, kes reisivad "turismi, kultuuri, spordi või äritegevuse eesmärgil."

Samas tehakse erandid "teisitimõtlejatele" ja "humanitaarjuhtumite" puhul, samuti teatud juhtumitel perekonnaliikmetele ning EL-i elamislubadega isikutele.

"Me täielikult järgime vajadust jätkata Putini režiimi vastaste toetamist ja andma neile võimalusi Venemaalt lahkumiseks," ütlesid neli liidrit.

Samas on vastuvõetamatu, et "agressorriigi kodanikud võivad vabalt EL-is reisida, kui samal ajal Ukrainas inimesi piinatakse ja mõrvatakse."

Peaministrid ütlesid, et nad otsivad "ühise lähenemise otsimist EL-i tasandil."

EL-i riigid peatasid 2007. aasta Venemaa kodanikele viisade väljastamise lihtsustatud korra lepingu, mis tähendab, et Venemaa viisataotluste menetlemine võtab kauem aega ja viisa saamine läheb neile rohkem maksma. Üldisemat sissesõidukeeldu ei kehtestatud. Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et liikmesriigid võivad rakendada aga riiklikke meetmeid.

Samas ta rõhutas, et kõik meetmed peavad vastama EL-i Schengeni ala reeglitele ning Vene kodanikuühiskonna liikmetele peaks pääs EL-i olema jätkuvalt tagatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!