14.10.2019 Esmaspäev

Maxima: Eestis on maksukoormus kaks korda väiksem kui Lätis

Maxima Latvija analüüsi kohaselt oli üksi elava lastetu inimese maksukoormus Eestis mullu 15 protsenti, Leedus 22,1 protsenti, Lätis aga Eestist ligi kaks korda kõrgem ehk 28,4 protsenti.

Seejuures oli 2018. aastal Eesti elaniku keskmine aastane brutosissetulek 16 100 eurot, Lätis 11 900 eurot ja Leedus 11 100 eurot, rääkisid Maxima Latvija ärianalüütika osakonna juhataja Zane Kaktiņa ja Maxima Latvija kommertsdirektor Viktors Troicins neljapäeval Maxima jaekaubanduskonverentsil Riias.

Sissetulekute ebavõrdsus on Baltikumis suurim Leedus. Mullu oli ülemise ja alumise kvintiili sissetulekute vahe seal lausa 7,1-kordne. Eestis oli ebavõrdsus väikseim ehk 5,1-kordne, Lätis aga 6,8-kordne.

Seejuures on ebavõrdsus Eestis ja Leedus viimastel aastatel vähenenud, Lätis aga tõusnud. Maxima analüütiku sõnul on selle taga eelkõige suured regionaalsed erinevused Lätis.

See peegeldub Kaktiņa sõnul ka asjaolus, et Balti riikidest on Lätis kõrgeim töötuse määr, kuid samas ka kõige rohkem vabu töökohti – niisiis ei leia tööandjad ja töötajad üksteist üles.

Üldiselt näitab majandus kogu Baltikumis aga siiski sarnast trendi. Töötus langeb, palgad kasvavad ja tarbijahinnaindeks kasvab sarnases tempos. Suurim väljakutse, mis tulevikus ees ootab, on kolmel riigil samuti ühine – rahvaarv väheneb ja rahvastik vananeb, mis omakorda hakkab tööjõu srtruktuuris üha enam probleeme tekitama.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes