08.06.2018 Reede

SEB: alustava ettevõtja väljakutse täna on kõrge maksukoormus

SEB uuringu „Baltimaade ettevõtlusbaromeeter“ tulemustest selgub, et kõigis kolmes Balti riigis on juba teist aastat järjest alustavate ettevõtjate suurimaks väljakutseks riikide kõrge maksukoormus ja liigne bürokraatia.

SEB Eesti jaepanganduse valdkonna juhi Ainar Leppäneni sõnul võib ettevõtte algusaastatel saatuslikuks osutuda liiga kõrge maksukoormus, kuna ettevõtlusega alustamisel on keeruline saavutada piisavat rahavoogu, et katta ettevõtte tegevuskulud. „Sarnane olukord on nii Lätis, Leedus kui Eestis. Maksud ja liigne bürokraatia on Baltimaades alustavatele ettevõtjatele kõige tõsisemaks väljakutseks ja nii juba teist aastat järjest."

Uuringu kohaselt on Eestis kahanenud nende alustavate ettevõtete arv, kes oma tegevuses keskenduvad ainult siseturule ning tänaseks on nende osakaal 64 protsenti. Küll aga on kolme protsendi võrra kasvanud nende alustavate ettevõtete osakaal, kelle põhifookuses on toodete või teenuste eksport.

"Nii Leedus kui Eestis on kasvanud ekspordile keskenduvate ettevõtete arv: Eestis on see kasvanud kaheksalt protsendilt 11-le ning Leedus 18-lt 23-le protsendile. Eesti inimeste elatustase ja maksevõime on kasvanud, kuid vaadates pikemat perspektiivi, tuleb mõista, et demograafilised muutused on vältimatud - varem või hiljem on ettevõtted sunnitud otsima oma toodetele ja teenustele uusi turge,“ lisas Leppänen.

Eestlased on Baltimaades uute ettevõtete loomisel kõige aktiivsemad ja 2017. aastal registreeriti Eestis 21 947 uut ettevõtet. Leedus asutati eelmisel aastal 11 378 uut ettevõtet ja Lätis 10 094.

SEB Baltimaade alustavate ettevõtete uuring viidi läbi 2017. aasta detsembris ja 2018. aasta jaanuaris. Eestis, Lätis ja Leedus küsitleti rohkem kui 1500 ettevõtet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes