19.05.2023 Reede

Küüt: Lehtmelt aukodaniku tiitli äravõtmist arutame pärast kohtuotsust

Siseministeeriumi asekantsleri Raivo Küüdi sõnul saab MTÜ Slava Ukraini rahakasutuse kohta alustatud uurimisega seoses Johanna-Maria Lehtmelt aukodaniku tiitli äravõtmise üle arutada pärast kohtuotsust.

Johanna-Maria Lehtme esitati aasta kodaniku tiitlile 2022. aasta sügisel.
Johanna-Maria Lehtme esitati aasta kodaniku tiitlile 2022. aasta sügisel. Foto: Eesti 200

Küüdi sõnul on tegemist Lehtmele esitatud kahtlustusega, mis annab inimesele õiguse ennast menetluses asjakohaselt kaitsta, mitte süüdimõistmisega. "Eesti on õigusriik ja siin kehtib süütuse presumptsioon. Sellest me ka lähtume. Lehtme aasta kodaniku tiitli küsimust saame arutada siis, kui kohtumenetluse otsus olemas," ütles Küüt BNS-ile.

Asekantsler lisas, et kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetuse kirjelduse, andmise ja saamise korra järgi võib komisjon teha valdkonna eest vastutavale ministrile ettepaneku aumärgi kandmise õigus ära võtta isikult, kes on pärast aumärgi saamist ebaväärika käitumisega näidanud, et ta ei sobi aumärki kandma.

Johanna-Maria Lehtme esitati aasta kodaniku tiitlile 2022. aasta sügisel. Aasta kodaniku kandidaadiks esitamise avaldusel on rõhutatud, kuidas Johanna-Maria Lehtme on pidevalt muutuvas, sageli segases ja pingelises olukorras suutnud leida üha uusi võimalusi Ukraina ja ukrainlaste aitamiseks suutes sealjuures mobiliseerida erasektorit ning teisi vabaühendusi ja vabatahtlikke.

Lehtme pälvis Venemaa Ukraina-vastases sõjas kannatanutele humanitaarabi korraldamise eest ka välisministeeriumi kolmanda klassi teeneteristi.

Välisministeerium kavatseb samuti ära oodata uurimise tulemused. "Seni kuni uurimine käib, välisministeerium otsust ei langeta," ütles BNS-ile välisministeeriumi pressiesindaja.

Riigiprokuratuur alustas 9. mail omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval kutsus MTÜ Slava Ukraini nõukogu Johanna Maria Lehtme uurimise ajaks juhatusest tagasi.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255