08.04.2020 Kolmapäev

Haigushüvitiste maksmine võtab tavapärasest enam aega

Seoses eriolukorraga alustab haigekassa hiljemalt mais esimese kolme haiguspäeva eest tagasiulatuvalt hüvitise tasumist, mistõttu praegu on pikenenud eriolukorra algusest ehk 13. märtsist avatud haigusjuhtude eest hüvitise maksmine. 

Haigekassa on enne eriolukorda maksnud hüvitise välja paari päevaga ning inimesed on sellega harjunud.
Haigekassa on enne eriolukorda maksnud hüvitise välja paari päevaga ning inimesed on sellega harjunud. Foto: Pexels

Praegu kehtiva korra alusel haigekassa esimest kolme haiguslehe päeva ei hüvita. Neljanda kuni kaheksanda päeva eest tasub tööandja ning alates üheksandast haiguspäevast tasub haigekassa. Riigis kehtiva eriolukorra ajaks on valitsus otsustanud teha erandi ning hüvitada tagasiulatuvalt alates 13. märtsist avatud haiguslehtede puhul kuni eriolukorra lõpuni ka kolm esimest haiguspäeva.

Hüvitise määr sõltub tööst vabastamise põhjusest ja arvutatakse töötaja eelmise aasta keskmise tulu põhjal. Juhime tähelepanu, et tööandjal säilib kohustus hüvitada töötajale neljas kuni kaheksas haiguspäev.

Haigekassal on seaduse alusel lubatud haigushüvitis välja maksta 30 kalendripäeva jooksul hetkest, mil õigesti vormistatud haigusleht haigekassasse jõuab. Haigekassa on enne eriolukorda maksnud hüvitise välja paari päevaga ning inimesed on sellega harjunud.

Praegu on tavapärasest pikem hüvitise tasumisaeg tingitud asjaolust, et haigekassa vajab riigikogus lisaeelarve kinnitamist ning hüvitiste väljamaksmise aluseks on seejärel vastav valitsuse määrus.

Haigekassa juht Rain Laane ütles, et keerulises majanduslikus olukorras on inimeste ootus mõistetav ja erinevad infoliinid saavad selle kohta väga palju küsimusi, mistõttu muud haiguspuhanguga seotud mured võivad jääda tagaplaanile.

Palume inimestelt veel veidi kannatust. Teame, et paljud ootavad juba hüvitist ja alustame makseid esimesel võimalusel, soovime, et hüvitis laekuks inimese kontole ühekorraga ehk koos esimese kolme päeva hüvitisega,“ lisas Laane.

Haigekassa annab koheselt teada, millal haigushüvitiste maksmine taastub.

Hoolduslehti ja sünnituslehti planeeritav muudatus ei puuduta, sest neid rahastab haigekassa juba praegu alates esimesest haiguspäevast ja hoolduslehtede puhul 80 protsendi ulatuses hooldaja eelmise aasta keskmisest töötasust.

Täiendavate haiguspäevade tasumiseks suunab riik lisaraha üle seitsme miljoni euro.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes