02.04.2020 Neljapäev

Haiglad võtavad kasutusele kiiremad koroonatestid

Üheksa haiglat võtavad lähinädalatel erakorralise meditsiini osakondades patsientide hospitaliseerimisel COVID-19 nakkuse tuvastamiseks kasutusele senisest kiiremad testid, mis annavad vastuse tunni jooksul.

Teste oodatakse haiglatesse paari nädala pärast.
Teste oodatakse haiglatesse paari nädala pärast. Foto: Pixabay

Kiiremad RNA testid sobivad kasutamiseks haiglates EMO patsientide testimiseks triaaži käigus, et tuvastada, kas inimene kannab haigustekitajat. Nii on võimalik hospitaliseerimisel kiiresti eraldada COVID-19 positiivsed ja negatiivsed patsiendid," ütles terviseameti peadirektori asetäitja Jelena Tomassova. "Testid võetakse esimesel võimalusel kasutusele haiglates, kus see võimekus on olemas."

Terviseameti andmeil on proovide analüüsimiseks vajalikud seadmed olemas Põhja-Eesti regionaalhaiglas, Tartu Ülikooli kliinikumis, Kuressaare haiglas, Pärnu haiglas, Ida-Tallinna keskhaiglas, Ida-Viru keskhaiglas, Narva haiglas, Tallinna lastehaiglas ja Rakvere haiglas.

Teste oodatakse haiglatesse paari nädala pärast.

Tomassova rõhutas, et kiiremad testid on mõeldud vaid haiglates kasutamiseks ja neid ei ole võimalik inimestel kasutada kodus.

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi juhataja Marge Küti sõnul on regionaalhaiglas kiiremate testide tegemiseks Cepheid GeneXpert Systems seade,  mida saab kasutada SARS-Co-V-2 tekitaja molekulaarseks määramiseks RT-PCR meetodil.

Seadme ja pakutava meetodi eeliseks olemasoleva meetodi ees on lühem aeg tulemuse saamiseks võrreldes meie praegu kasutatava meetodiga, umbes 1 tund praeguse 4 tunni asemel,“ ütles Kütt. "Teste ootame tootjalt Cepheid umbes kahe nädala pärast."

 SYNLAB Põhja-Euroopa regiooni juhi Rainar Aamisepa kinnitusel jätkab SYNLAB Eesti Tallinna laboris koroonaviiruse testimist patsientidel perearsti saatekirja alusel, hooldekodudes ja eesliini töötajatel vastavalt vajadusele ja terviseametiga kokkulepitud korrale.

Haiglates kasutatav RNA-põhine POCT lahendus sobib ideaalselt EMOdesse ja haiglate vastuvõttudesse, sest see annab kiire vastuse," sõnas Aamisepp.

Tema sõnul teeb SYNLAB igapäevaselt kuni 2000 koroonaviiruse proovi analoogsel meetodil, kuid suuremat läbilaskevõimet tagavat aparatuuri kasutades.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255