26.04.2017 Kolmapäev

Eksperiment „Elu pensionäri kingades“ - Rain

Alates 5. aprillist käivitas SEB Elu- ja Pensionikindlustus eksperimendi, mille raames proovivad kolme erineva põlvkonna esindajad elada kuu aega Eesti riigipensionist.
Eksperiment „Elu pensionäri kingades“ - Rain
Eksperiment „Elu pensionäri kingades“ - Rain Foto: youtube.com

Eksperimendiga „Elu pensionäri kingades“ pööratakse tähelepanu vähemalt 60-protsendilisele sissetulekute langusele pensioniea saabumisel ning soovitakse tõsta Eesti elanike pensioniteadlikkust.

Proovige kalkulaatorit: Kas minu pensioniootus vastab tegelikkusele?

Eksperimendist võtavad osa X-, Y- ja Z-põlvkonna esindajad*, kes elavad kuu aega Eesti pensionist ja peavad sel teemal videoblogi.

Rain Resmeldt Uusen, CV.ee turundusjuht, YouTube’i blogija, Z-põlvkonna esindaja: „Kuna ma ise töötan cv.ee portaali turunduse – ja meediasuhete juhina, tean ma oma tööst hästi, et igaüks meist saab puutuda kokku ootamatu sissetuleku langusega. See muutus ei pruugi juhtuda seoses pensionile minekuga, see on lihtsalt meie elu, mis võib väga järsult muutuda. Seega, pidasin uut finantsilist eksperimenti nii enda, kui ka kõikide teiste inimeste jaoks väga tähtsaks ja olin valmis sellega liituma.“

Kuidas läks Raini kolmas nädal?

 

Kuidas läks Raini teine nädal?

 

Kuidas läks Raini esimene nädal?

Raini esimest nädalat kommenteerib Peeter Schamardin, AS SEB Varahaldus äriarendusjuht.

"Sissetuleku ulatusliku languse korral loobutakse kõigepealt meelelahutusest, reisimisest, mugavusteenustest. Meie eksperimendi käigus jättis Rain maha valmis kohvi ostmise, loobus suitsetamisest ja koristaja teenusest, kuid vaatamata kõigele kulus tal siiski 50 eurot ühe peoõhtu peale. Kõrvalt vaadates oli see Raini „tööõnnetus“, mida ei oleks pidanud juhtuma. Sama, selline käitumine on tüüpiline, sest Rain ei ole jõudnud veel madala sissetulekuga harjuda ning raha väärtust hindab ta talle harjumuspärase mõõdupuuga. Mingil määral sarnane olukord oli euro tuleku ajal. Esimesed europalgad kulusid kiiremini, sest 10 euro ja 10 krooni väärtuse vahe oli ratsionaalsele mõistusele ilmselge, kuid emotsionaalselt tundusid nad kui mitte samaväärsed, siis igatahes mitte nii erinevad."

Vaadake, millised olid Raini ootused eesootavaks kuuks

 

Eksperimendi kuusse (aprill) langevad minu jaoks veel päris kopsakad kommunaalmaksud, milleks on 180 eurot. Planeerides eelarvet, nägin  üllatusega, et üks iga päeva parimaid hetki – värske kohv hommikuses rongis - maksab mulle kuus ligi 50 eurot, mida ma selle eksperimendi käigus enam ei saa endale lubada. Kergendusega avastasin, et minu soovimatus tarbida TV lahendusi hoidis mulle kokku mitukümmend eurot kuus. Kuid alles jäävad ikka kulud telefonile ja internetile, mis on umbes 30 eurot. Kogu matemaatika jättis mulle kuu kulutusteks kokku 200 eurot, mis on selgelt väljakutse noore ja aktiivse inimese jaoks.

Kõige suuremaks mureks minu jaoks on säilitada aktiivset eluviisi ka kitsastes finantsraamides ning suuta nautida elu, tunda ennast osana ühiskonnast ja kultuuriruumist. Eriliseks väljakutseks on tervislik toit. Ma tõesti ei taha jõuda selleni, et tuleb süüa ainult makarone ja tangusid. Ma pean leiutama võimalusi ja nippe, et toituda tervislikult ja kvaliteetselt ka piiratud eelarve piirides. Eks vaatame, millest ma pean selle kuu raames veel loobuma ja mis osas saab ikkagi võimalikuks oma elustiili säilitada.

*Põlvkondade jaotus lähtub neid iseloomustavatest ühistest tunnusjoontest ja väärtushinnangutest. See sai alguse eelmisel sajandil, kui autorid William Strauss ja Neil Howe lõid erinevate generatsioonide teooria. Nende nägemuse järgi on igal põlvkonnal olemas ühised tunnusjooned, mis annavad sellele spetsiifilise iseloomu ja mida on üldjoontes võimalik jaotada ka teatud sünniaastate vahel.

  • X-põlvkonnaks nimetakse inimesi, kes on sündinud 1960ndail ja 1970ndail aastail pärast Teise maailmasõja järgset beebibuumi, kelle tunnusjooneks on eraldatus ühiskonnast, selle reeglite rikkumine, väljalülitumine oma kogukonna traditsioonidest.
  • Y-põlvkonda (sündinud 1980ndail ja 1990ndail) on iseloomustatud kui ühiskonnameelset, tugeva kohaliku kui ka globaalse kogukonna tunnetusega põlvkonda.
  • Z-põlvkond (alates 1990datest sündinud lapsed) on aga täielik nutipõlvkond, kelle jaoks enne neid toimunud nutirevolutsioon on elu reaalsus ning kelle jaoks on esimesel kohal nii ökoloogilised kui ka tervislikud ja aruka majandamise väärtused.

SEB Foorum

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!