31.05.2018 Neljapäev

Eesti ja Kanada sõlmisid digikoostööleppe

Kanada riigikassa minister Scott Brison ja Eesti esindajana ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastasid kahe riigi vahelise digikoostööleppe, mille peamisteks teemadeks on e-valitsemise ja tehisintellekti arendamine.

Eesti ja Kanada teevad digivaldkonnas juba aktiivselt koostööd ning nüüd saame suhtlust veelgi tihendada, ütles Palo pressiteate vahendusel. "Meie koostöölepe Kanadaga võtab kokku viimase aasta vältel välja selgitatud vastastikused huvid. Soovime jätkata ühiseid projekte, ideede ja kogemuste vahetust just e-valitsemise ning tehisintellekti vallas."

Kanada valitsus on põhjalikult uuendamas oma e-riigi ülesehitust ning ühe selle osana soovivad nad õppida Eesti ekspertide käest X-tee võimaluste kohta. Eestis vahetatakse avaliku sektori asutuste vahel andmeid kõrgturvalise X-tee vahendusel ning Kanada on kaalumas sama tehnoloogia kasutuselevõttu.

"X-tee võimaldaks Kanada elanikel avalikke e-teenuseid kasutada sarnaselt, nagu see käib Eestis. Tänu X-teele saavad riiklikud andmebaasid omavahel suhelda ning eestimaalased esitada näiteks juba eeltäidetud tuludeklaratsiooni ja meie rahvastikuregister saab nõutavad andmed kokku koguda, ilma et inimesed peaksid neid eraldi esitama," ütles Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) asekantsler Siim Sikkut ütles, et Eesti ettevõtjad ja eksperdid on nõustanud Kanada valitsust X-tee teemal ka varem ning kanadalased käivad õppereisidel Eestis. "Kindlasti tasub Eesti ettevõtjatel kasutada valitsustevahelisi sooje sidemeid Kanada turule sisenemiseks. Koostöölepe avab ettevõtjatele ukse koostööks ka Kanada valitsusasutustega," sõnas Sikkut.

Kui Kanada huvi on õppida meie e-valitsemise ja avaliku sektori andmevahetuse kogemusest, siis Eesti eesmärk on koostöö tehisintellekti teemal. Kanada on tehisintellekti teadus- ja arendustegevuse alal üks juhtivaid riike maailmas ning kavandamas selle aktiivset kasutuselevõttu ka avalikus sektoris.

"Tehisintellekti võimalused toovad endaga kaasa mitmeid õigusalaseid ning eetilisi küsimusi. Oleme Kanadaga kokku leppinud, et teeme nendega koostööd poliitikaraamistiku kujundamiseks, mille põhjal tehismõistuse lahendusi Eestis vastutustundlikult rakendada," kommenteeris Sikkut.

Kohtumine Kanadas e-valitsemise arendamise eest vastutava Riigikassa ministri Scott Brisoniga toimus peaminister Jüri Ratase visiidi raames Ottawas. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindas kohapeal IKT-asekantsler Siim Sikkut. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas koostööleppe Tallinnas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes