21.06.2022 Teisipäev

Audit: e-valimised on turvalised

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel valminud audit kinnitab, et Eesti e-valimistel on tagatud väga kõrgel tasemel hääletamise salajasus, infosüsteemide vastupidavus, turvaskeemide tugevus ning hääletaja sõltumatus. Raport annab ka soovitusi, kuidas seniseid tööprotsesse tõhusamaks ja veelgi turvalisemaks muuta.

E-valimised on turvalised ja hääletus salajane.
E-valimised on turvalised ja hääletus salajane. Foto: pexels

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Andres Suti sõnul kinnitab audit, et e-valimised ning valimiste korraldus on turvaline. Ühtlasi on tagatud hääletamise salajasus. „E-valimised on Eesti digiriigi kõige silmapaistvam ja olulisem osa. Nende turvalisus on riigi vaatest võtmetähtsusega ja audit kinnitab, et tänased protsessid turvalisuse taseme ka tagavad. Auditile kohaselt on välja toodud ka võimalused, kuidas e-valimiste korraldust näiteks läbi jätkusuutlikuma rahastamismudeli tõhustada,“ ütles Sutt.

Minister rõhutas, et kuigi auditi käigus ei ilmnenud ühtegi kõrge riskiga murekohta ei tähenda see töö raugemist e-valimiste turvalisuse tagamiseks.

Tehnoloogia areneb pidevalt, mistõttu tuleb järjepidevalt investeerida, et kõik olulised digiteenused nagu e-valimised oleksid kaitstud nii täna kui ka tulevikus. Audit toobki välja erinevad soovitused, kuhu rohkem tähelepanu suunata,

sõnas Sutt.

Riigi Infosüsteemi Ameti valimiste infosüsteemi arenduse osakonna juhataja Alo Einla ütles, et alati on hea, kui seni tehtud töödele ja otsustele antakse hinnang. „See on sisendiks, kuidas asju veel tõhusamalt üles ehitada ja korraldada. Selgus, et paaris kohas saaksime asju paremini teha. Näiteks toob audit välja, et valimiste infosüsteemi (VIS3) seansipikkus võiks olla lühem ja selle ettepaneku panime ka kohe töösse. Suurem osa tähelepanekuid ei olnud siiski tehnilist laadi, vaid töökorralduslikud ja õiguslikud ning puudutasid näiteks rollide ja rahastuse selgust. Selles osas suhtleme nii ministeeriumite kui ka riigi valimisteenistusega, et muuta omavaheline suhtlus ja protsessid selgemaks,“ lisas VIS3 arendamise eest vastutav Einla.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe tõi välja, et kuigi audit teeb ettepanekuid e-hääletamist ettevalmistavate toimingute täiendamiseks ja dokumentatsiooni täpsustamiseks, siis ei käi need tähelepanekud e-hääletamise süsteemi töökindluse ning usaldusväärsuse kohta. „E-hääletamise turvalisust tagavad kontrollitavad lahendused ja protsessid. E-hääletamise süsteemi hoitakse kiiret tehnoloogia arengut silmas pidades pidevalt ajakohasena ja iga kord enne valimisi uuendatakse e-hääletamise süsteemi põhjalikult,“ kinnitas Koitmäe e-hääletamise turvalisust.

Auditi käigus tuvastatud tähelepanekud ja puudused parendatakse järgnevalt: 7 väga madala riskitasemega puudust kõrvaldatakse 31.12.2023; 4 madala riskitasemega puudust kõrvaldatakse 31.12.2023; 3 keskmise riskitasemega puudust kõrvaldatakse 31.01.2023 ehk enne riigikogu valimisi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255