26.08.2021 Neljapäev

Apteegid peavad võimaldama kiirtesti tegemise apteegis

Lähitulevikus saavad kõik soovijad teha apteegipersonali juhendamisel COVID-19 kiirtesti ja apteek väljastab inimesele negatiivset testitulemust tõendava dokumendi, mis on siseriiklikult korduvkasutatav kehtivusega 48 tundi.

Apteek peab tagama inimeste hajutatuse apteegis ja isikukaitsevahendite olemasolu, et vältida kõikide apteegi külastajate nakatumise ohtu.
Apteek peab tagama inimeste hajutatuse apteegis ja isikukaitsevahendite olemasolu, et vältida kõikide apteegi külastajate nakatumise ohtu. Foto: pixabay

23. augustil võeti vastu valituse korraldus, mis kehtestab alates 26. augustist COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks täiendavad vajalikud meetmed ja piirangud. Lisaks sätestab võimaluse viia läbi apteekides kontrollitud enesetestimise teenuse läbiviimise.

Kontrollitud enesetestimine tähendab, et inimene tuleb apteeki, teeb ise testi apteegitöötaja juhendamisel ning apteek väljastab enesetestimise põhjal tõendi, mida peavad saama kasutada meelelahutusasutused, toitlustusasutused, tervishoiuasutused, spaad, ja kõik teised asutused, kus on nõutud Covid tõendite esitamine.

Apteek peab tagama inimeste hajutatuse apteegis ja isikukaitsevahendite olemasolu, et vältida kõikide apteegi külastajate nakatumise ohtu. Testimise läbiviimiseks peab apteegis olema eraldi ruum või müügisaalist eraldatud ala, soovituslik on eelbroneerimise võimalus, tõendi väljastamiseks on vajalik arvuti ja IT tugi ning enesetestimiseks sobilikud testid.

Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) juhi Ly Rootslase sõnul edastas terviseamet apteekidele teenuse osutamiseks oma juhised kontrollitud enesetesti läbiviimiseks paraku alles teisipäeva hilisõhtul. „Apteegid on igati valmis pakkuma inimestel kontrollitud enesetestimise läbiviimise teenust, kuid esmalt peame tagama, et pakutav teenus vastaks terviseameti juhendile ning oleks vastavuses kõigi alates 26. augustist kehtima hakkavatele vabariigi valitsuse täiendavate meetmete ja piirangutega. Kiirkorras analüüsisime nõudeid ning hindasime, kuidas oleks võimalik apteekides sellist enesehindamise teenust läbi viia. Apteekide jaoks on tegemist lahendusega, mida varem ei ole rakendatud ei Eesti tervishoiusüsteemis ega apteekides,“ ütles Rootslane.

„Arusaadavalt võtab sellise võimekuse loomine teatud aja ning kindlasti ei ole lähtuvalt kehtestatud nõuetest, sellist teenust võimalik pakkuda kõikides Eesti apteekides. EPALi liikmetest on nõuetele vastavus ligikaudu 50-nes apteegis. Kuna inimesed on juba alates vabariigi valituse korralduse vastu võtmisest apteekides testimise võimaluse kohta pärinud, siis anname teada, et täna ja ka homme ei ole veel võimalik enesetestimist apteekides läbi viia.“ täpsustas Ly Rootslane.

Saame lubada, et anname endast parima, et järgmise nädala alguses teenuse pakkumisega järk-järgult alustada. Meie jaoks on väga oluline tagada apteegikülastajate tervise kaitse ning enesetestimine apteegis ei tohi vähendada ravimite turvalist kättesaadavust apteegis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!