10.02.2022 Neljapäev

Jõustus ringkonnakohtu otsus: toidupoe saali apteeki teha ei tohi

Riigikohus leidis, et Tartu ringkonnakohtu lahend ei vaja ümbervaatamist ning seega jõustus ringkonnakohtu mullu septembris tehtud otsus, et toidukaupluse teenindussaali ei või apteeki rajada.

Toidupoe teenindussaali ei või rajada apteeki.
Toidupoe teenindussaali ei või rajada apteeki. Foto: pixabay

Pharmatipp OÜ (uue nimega Aaloe Apteegid OÜ) esitas 2019. aasta märtsikuus ravimiametile üldapteegi tegevusloa taotluse, sooviga avada Tallinnas Rimi toidukaupluse teenindussaalis apteek. Ravimiamet jättis sama aasta juunis oma otsusega üldapteegi tegevusloa taotluse rahuldamata, kuna apteegi rajamine toidupoodi ei vasta ravimiseaduse eesmärgile tagada sõltumatu ja kättesaadav apteegiteenus, mis oleks teiste teenusepakkujate osutatavatest teenustest ja kaupadest selgesti eristatav.

Aaloe Apteegid OÜ vaidlustas 2019. juulis ravimiameti keeldumise.

Tartu halduskohus jättis 2020. aasta 21. juulil kaebuse rahuldamata ning nõustus ravimiameti otsuse ja põhjendustega. Kohus märkis, et apteegiteenuse osutamist toidukaupluse teenindussaali piirides ei saa pidada ravimiseaduse mõistes apteegiteenuse osutamiseks apteegis. Kohus nõustub ka sellega, et ravimite jaemüügile ja apteegiteenuse osutamisele kehtestatud nõuete üks eesmärk on see, et apteegiteenuse osutamine oleks ja ka näiks objektiivne ning sõltumatu. Apteegiteenus ei tohi seguneda (isegi näiliselt) muude kaupade müügi või teenuste osutamisega.

Aaloe Apteegid OÜ vaidlustas Tartu halduskohtu otsuse Tartu ringkonnakohtus.

Eelmise aasta 14. septembril avaldas Tartu ringkonnakohus oma lahendi, millega jättis Aaloe Apteegid OÜ apellatsioonkaebuse rahuldamata. Ringkonnakohus selgitas muuhulgas, et apteegiteenuse osutamise tegevusloa menetlus ei ole üksnes formaalne, vaid ravimiametil on õigus ja kohustus vahetult õigusaktides loetletud nõuete kõrval kontrollida ka, kas kavandutud kohas ja tingimustel apteegiteenuse pakkumine täidab apteegiteenuse turvalisuse ja kättesaadavuse ning teistest teenustest eristatavuse eesmärke.

Aaloe Apteegid OÜ vaidlustas Tartu ringkonnakohtu otsuse riigikohtus. Riigikohus leidis, et Tartu ringkonnakohtu lahend ümbervaatamist ei vaja ning seega jõustus ringkonnakohtu 14.09. 2021 otsus, et toidukaupluse teenindussaali ei või apteeki rajada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!