30.11.2023 Neljapäev

Amet: katused tuleb regulaarselt lumest ja jääst puhastada

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tuletab hooneomanikele meelde, et katustele kogunev raske lumi võib kujutada ohtu nii katuste all liiklejaile kui ka varale.

Majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele kogunevat lume ja jää seisukorda.
Majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele kogunevat lume ja jää seisukorda. Foto: pixabay

Oht suureneb veelgi sulailmadega, mil lumi ja jää hakkavad katustelt alla libisema. Võimaliku ohu puhul tuleb piirata inimeste ligipääsu räästa alusele alale ning puhastada koheselt nii katus kui ka räästad.

"Liigne lumekoormus ohustab eriti teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid - varjualused, varikatused, karniisid, lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi - bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid, estakaadid ning vanemaid amortiseerunud ehitisi," ütles TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Priit Pallu.

"Lisaks tuleb vältida lume ja jää kogunemist katuse räästarennidesse ning sadevee äravoolutorudesse ja -lehtritesse, kuna see võib kahjustada sadeveesüsteeme ning takistada katuselt lumesulamise vee ärajuhtimist," selgitas ta.

Lumekoormuse hindamisel tuleb silmas pidada, et seisnud ning märgunud lume kaal on tunduvalt suurem värske lumekihi kaalust. Arvestama peab ka hoonete projekteerimisel ette nähtud võimalikke lisakoormusi. Üleliigne lumi tuleb katustelt eemaldada ja paralleelselt jälgida, et see ei tekita ajutist lisakoormust ehk ajal, mil enne lume alla viskamist kogutakse lumi kokku ühte katuse serva.

Lume ja jää eemaldamisel soovitab TTJA järgida järgmisi nõudeid: katusel liikudes tuleb kasutada turvavarustust ning end kindlalt konstruktsiooni külge kinnitada; kui hoone omanikul puudub nõuetekohane turvavarustus ja muud tööohutuse tagamiseks vajalikud vahendid, siis tellida katuse lumekoristustööd sellele spetsialiseerunud ettevõttelt; katusele minnes arvestada ilmastikutingimustega, sest jää, tugev lumesadu ja tuul võivad alla kukkumise riski oluliselt suurendada.

Samuti ei tohi lund visata hoone kõrgemalt osalt madalamale osale, kuna nii võib tekkida liigne koormus hoone madalamale osale ning põhjustada selle varingut; kui lund visatakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb eelnevalt piirata inimeste ligipääs antud tsooni; ohutuks liikumiseks on soovitav paigaldada katusele katusesillad ja -redelid; lume ja jää katuselt varisemise takistamiseks paigaldada katusele lumetõke; lume ja jää sulatamisel vältida keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katusekatet või sadeveesüsteeme, samuti vältida jää lõhkumisel teravaid esemeid, mis võivad katusekatet vigastada; lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasutada õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist.

Majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele kogunevat lume ja jää seisukorda. Ehitise omaniku kohustuste eiramine on rahaliselt karistatav. Varalise kahju tekkimisel vastutab omanik tsiviilkorras, inimesele tervisekahjustuse põhjustamisel võib järgneda omaniku vastutus karistusseadustiku alusel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference