01.08.2022 Esmaspäev

Uuring: veerand töötajatest tahab inflatsiooni tõttu palka juurde

15 protsenti Eesti inimestest juba on ja 12 protsenti plaanib paluda palgatõusu inflatsiooni ja elukalliduse tõusu kompenseerimiseks, kuid 15 protsenti ei nõua kõrgemat palka, sest teavad, et ei saaks seda nagunii, selgus Citadele panga tellitud uuringust.
Uuring: veerand töötajatest tahab inflatsiooni tõttu palka juurde
Uuring: veerand töötajatest tahab inflatsiooni tõttu palka juurde Foto: RUP

Küsitluse vastanutest kokku 58 protsenti pole endale inflatsiooni ja elukalliduse tõusu kompenseerimiseks palgatõusu nõudnud. 38 protsenti märkis, et ei ole seda lihtsalt teinud, 15 protsenti märkis, et ei ole seda teinud, kuna teavad, et see pole võimalik ja viis protsenti, kuna nad ei julge sellist nõudmist lihtsalt teha. Kõikidest vastanutest kuus protsenti märkis, et on iseendale tööandja.

Praeguse elukalliduse juures on positiivne see, et 15 protsenti töötajatest on juba võtnud julguse endale palgalisa küsida ning pea sama paljud ehk 12 protsenti kavatseb seda veel teha. Isegi kui küsimisele palgatõusu ei järgne, annab see tööandjale signaali, et see on midagi, millele tööandja peaks rohkem mõtlema, sest praegu valitseb tööjõukriis ning hea töötaja on hinnas.

Citadele panga tellitud küsitlusest tuli taaskord välja ka kahetsusväärne trend, et pigem on mehed julgemad palgalisa nõudjad. Kui palgatõusu on juba küsinud 18 protsenti meestest, siis naiste puhul oli see protsent 12. Alles plaanib kõrgemat tasu nõuda 15 protsenti meestest, kuid vaid 10 protsenti naistest. Neist, kes pole palgatõusu küsinud, sest ei julge seda teha, oli vaid üks protsenti mehi ja üheksa protsenti naisi. 

Palgatõusu teemaline küsitlus viidi läbi ka Lätis ja Leedus ning kui üldjuhul olid tulemused küllaltki sarnased, siis Läti inimesed eristusid selgelt kui kõige vähem varmamad palgalisa nõudma.

Lätis on kõrgemat palka juba küsinud või kavatseb seda teha kõigest 19 protsenti vastanutest ja  Leedus 27 protsenti. Palgatõusu pole küsinud erinevatel põhjustel tervelt 70 protsnti Läti inimestest, Leedus on see näitaja 60 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!