08.07.2022 Reede

Uuring: kolm ettevõtet neljast on hädas töötajate leidmisega

Manpower Groupi riigi- ja erasektori värbamisplaane kaardistava rahvusvahelise uuringu kohaselt pole praegusel tasemel värbamisaktiivsust nähtud viimase kuueteistkümne aasta jooksul, kuid vajalike pädevustega inimesi, keda palgata, pole turult võtta.

Töötajaid napib jätkuvalt kõige enam infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonisektoris, finants- ja pangandusvaldkonnas ning tootmises, ehituses, jaekaubanduses.
Töötajaid napib jätkuvalt kõige enam infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonisektoris, finants- ja pangandusvaldkonnas ning tootmises, ehituses, jaekaubanduses. Foto: pixabay

Uuringu raames küsitleti enam kui 40 000 tööandjat 40 riigist, et teada saada, millised on kolmanda kvartali värbamisplaanid ja tööturuootused. Töötajaid napib jätkuvalt kõige enam infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonisektoris, finants- ja pangandusvaldkonnas ning tootmises, ehituses, jaekaubanduses, teatas Manpower.

Kui COVID-19 kriisi ajal paljud sektorid koondasid inimesi või olid töötajate arvu kasvatamises tagasihoidlikud, siis praegu on vajadus töötajate järele suurem kui enne pandeemiat, seega on vaja palgata tohutu kiirusega palju töötajaid, eelkõige spetsialiste. Näiteks tunnistab 76 protsenti IT- ja tehnoloogiaettevõtteid, et neil on keeruline leida vajalike oskustega inimesi, aga sarnane on seis ka tootmises, hulgi- ja jaekaubanduses, haridusvaldkonnas ja panganduses.

Kui inimene on nõutud valdkonnas ekspert, karjääri toetavate isikuomadustega, valdab keeli ja on paindlik ning lahendustele orienteeritud, siis on talle praktiliselt kõik uksed maailmas valla ja Eesti ettevõtted peavad kahjuks teatud ulatuses palgaralliga kaasa minema, et tööandjana konkurentsis püsida,

nentis Manpower Baltikumi tegevjuht Heigo Kaldra.

Kaldra sõnul konkureerib Eesti tööjõuturul paraku maailma edukamate ja rikkamate riikidega, mitte piirkondlike konkurentidega ning meie kahjuks räägib praegu ka kõrge inflatsioon. "Lisaks tööandjatele on praegu tööturul toimuv oluline sisend ka haridusvaldkonna otsustajatele – õppefookust ja -kavasid on vaja muuta senisest radikaalsemalt, noored peavad olema valmis kogu karjääri vältel tormilisteks arenguteks ja kiireteks muutusteks, olema ühtviisi digipädevad, hea suhtlemisoskusega, mitmekeelsed ja soovitavalt mõtlema nagu ettevõtjad, mitte nagu palgatöötajad," lisas ta.

Värbamisoptimism on kõrge üle kogu maailma, aga eriti tugevalt paistavad selles osas silma Ameerika riigid. Euroopas on plaanis enim uusi töökohti juurde luua Soomes, Suurbritannias ja Hollandis, kõige tagasihoidlikumad on värbajad hetkel Kreekas, Poolas ja Slovakkias. Alanud kvartalis plaanib uuringus osalenud 40 000 organisatsioonist 47 protsenti töötajaid juurde värvata, 34 protsenti senist taset hoida, 15 protsenti töötajate arvu vähendada ning 4 protsenti ei ole veel otsust teinud.

Seekordses uuringus küsiti tööandjatelt lisaks puuduolevate rollide kohta ka isiksuseomaduste kohta, mida tööturult kõige enam otsitakse. Selgus, et kõige keerulisem on leida usaldusväärseid ja oma töös iseseisvaid ning kiiresti kohanevaid inimesi, aga hinnas on ka probleemilahenduse oskus, analüüsivõimekus ning loovus.

Manpower Group Employment Outlook Survey on kvartaalne värbamisuuring, mida on koostatud 60 aastat. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255