02.04.2018 Esmaspäev

Uuring: kaks kolmandikku tööandjatest kurdab tööjõupuuduse üle

Kaks kolmandikku ehk 74 tööandjatest leiab, et vajalikke töötajaid on nende valdkonnas puudu, selgus Palgainfo Agentuuri korraldatud tööandjate värbamispraktikate küsitluse tulemustest.
Kaks kolmandikku ehk 74 tööandjatest leiab, et vajalikke töötajaid on nende valdkonnas puudu, selgus Palgainfo Agentuuri korraldatud tööandjate värbamispraktikate küsitluse tulemustest.
Kaks kolmandikku ehk 74 tööandjatest leiab, et vajalikke töötajaid on nende valdkonnas puudu, selgus Palgainfo Agentuuri korraldatud tööandjate värbamispraktikate küsitluse tulemustest. Foto: pixabay.com

Nõudlust töökäte järele mõjutab uute töökohtade loomine, kuid veelgi enam töötajate aktiivsest liikumisest tööturul tulenev vajadus asendada lahkuvaid või ajutiselt eemal olevaid töötajaid. Tööjõupuudusega toime tulemiseks panustavad 61 protsenti organisatsioonidest olemasolevate töötajate lojaalsuse tõstmisele ja voolavuse vähendamisele. Lisaks selgus uuringust, et iga teine tööandja ehk 57 protsenti on tõstnud töötajate hoidmise nimel põhipalku ning võtnud tööle vähese ettevalmistusega töötajaid ja ise nad välja koolitanud.

Töötajaid üleostnud ehk teises organisatsioonis töötavatele inimestele otse tööpakkumisi teinud oli viiendik küsitlusele vastanud tööandjatest.

Ligi pooled ehk 47 protsenti tööandjatest olid töötajate leidmise võimaluste parandamiseks panustanud värbamistegevustesse, sealhulgas kasutanud rohkem sihtotsingut. Sel aastal plaanis 43 protsenti tööandjatest tegeleda põhjalikumalt tööandja maine kujundamisega.

„Tööandjate aktiivsus tööturul on suur ja konkurents vajalike töötajate pärast tihe. Koos palgatasemetega kasvab ka töötajate lojaalsus, mida toetab tööandjate soov hoida olemasolevaid töötajaid. Seepärast nõuab uue töötaja värbamine järjest enam müügitöö oskusi ning kõigi töötajate kaasamist värbamistegevustesse,“ kommenteeris uuringu tulemusi Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

„Kandideerimiste arv on kerkinud rekordkõrgele tasemele – iga päev otsivad paljud töötajad endale uut töökohta ja soovivad leida paremat tööandjat. Kahjuks ei kattu aga tihti tööandjate ootused ning tööotsijate oskused ja teadmised, mis on murekohaks nii Eestis kui ka maailmas üldiselt. Just ebapiisavaid ametialaseid oskusi võib pidada ebaõnnestunud kandideerimise kõige levinumaks põhjuseks, mis muudab sobivate töötajate värbamise ka Eesti tööandjatele väga keeruliseks ja paneb ettevõtteid ise endale tööjõudu koolitama,“ kommenteeris uuringut Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.

„Sageli tekib vajadus täita tühjaks jäänud ametikoht ootamatult, mis tähendab, et aeg uue töötaja koolitamiseks on väga piiratud. Tööjõupuudusega tulevad praegu paremini toime need ettevõtted, kus tegeletakse igapäevaselt tööjõu planeerimisega – nii olemasolevate töötajate rahulolu ja lojaalsuse tagamisega kui ka järeltulijate kasvatamisega,“ lisas Henry Auväärt.

Palgainfo Agentuur küsitles tööandjaid jaanuaris ja veebruaris 2018,  vastas 581 organisatsiooni esindajat. Küsitlusele vastajate seas olid ülekaalus suuremad organisatsioonid, mis on ka tööturul aktiivsemad. Küsitlust ja 3. aprillil toimuvat seminari aitavad korraldada Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee, tööandja turunduse ja värbamisagentuur Brandem ning personalitöö teenuseid pakkuv HR factory.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes