18.11.2015 Kolmapäev

MTA ei nõustu Estonian Airi töötajate nõuete eelistamisega

Maksu- ja tolliamet (MTA) ei nõustu Estonian Airi töötajate koondamistasude eelisjärjekorras väljamaksmisega, mistõttu lennufirma lõpetab tõenäoliselt tegevuse pankrotimenetluse kaudu ja töötajate hüvitised makstakse välja töötukassa kaudu.

Estonian Airis töötab 182 inimest
Estonian Airis töötab 182 inimest Foto: PM

"Teavitame, et maksuhaldur võlausaldajana ei saa sõlmida eraõiguslikke kokkuleppeid, veel enam otsustada maksukohustuslase töötajate töötasude väljamaksmise otstarbekuse üle," ütles MTA tulude osakonna juhataja Ruth Paade vastuseks Estonian Airi reedel saadetud kirjale, kus firma juhatuse esimees Jan Palmer palus kreeditoridelt luba eelisjärjekorras töötajatele kollektiivlepingu järgi hüvitist maksta.

Lisaks märkis Paade, et AS-il Estonian Air on 18. novembri seisuga tasumata maksukohustusi summas 244 623 eurot, mille hulgas on maksukohustusi, mis mõjutavad Estonian Air töötajate sotsiaalseid tagatisi.

Paade tõi välja, et Estonian Air on avalikult kuulutanud enda võimatust tasuda võlausaldajate nõudeid, mistõttu tegemist ei ole ajutise makseraskusega. "Vastavalt äriseadustiku § 306 lõikele 31 on juhatus kohustatud maksejõuetuse ilmnemisest viivitamata esitama kohtule aktsiaseltsi pankrotiavalduse. Maksejõuetuse olukorras teostatud maksed peavad olema vältimatu iseloomuga, hoidmaks ära tulevikus tekkivat suuremat kahju. Äriühingu maksejõuetuse korral on vastavalt töötuskindlustuse, töölepingu ja ka pankrotiseaduse alusel töötajate kõik õigused kaitstud, seega võlausaldajate nõusolek selleks ei ole määrav," kirjutas Paade.

Estonian Air saatis reedel võlausaldajatele kirja, milles küsis nõusolekut töötajatele maksta välja saamata jäänud palga, puhkusekompensatsiooni ja koondamishüvitised, mille arvelt vähenes võlausaldajatel võimalus Estonian Airist raha kätte saada.

Estonian Airi nõukogu hakkab homme analüüsima vastuseid kirjadele ja otsustama, kuidas edasi käituda.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal on varem öelnud, et kui Estonian Airi võlausaldajad töötajate nõuete eelisjärjekorras väljamaksmisega ei nõustu, siis saavad ettevõtte töötajad hüvitised töötukassast. "Kui kokkulepet ei tule, siis minnakse korrektseks lõpetamiseks pankrotimenetluse teed ja töötajad saavad koondamishüvitised töötukassast, vastavalt seadusele," ütles Michal BNS-ile.

Estonian Airil on üle 200 võlausaldaja. Selleks et töötajatele kollektiivlepingu alusel väljamakse teha, oleksid pidanud kõik võlausaldajad sellega nõustuma. Kuivõrd praeguse seisuga on võimalik võlausaldajatel saada ettevõtte likvideerimisel umbes kuni kümnendik võlast, siis esmajärjekorras töötajatele koondamishüvitise väljamaksmine oleks kahandanud selle summa ligi olematuks.

Töötukassa kaudu ei saaks Estonian Airi töötajad hüvitist kollektiivlepingus sätestatud määras, sest töötukassa hüvitistel on seadusest tulenevad ülempiirid.

Estonian Airi kollektiivne koondamine puudutab kõiki töötajaid, kellest 28 jäävad esialgu tööle ettevõtte likvideerimismenetluse läbiviimise ajaks. Estonian Airis töötab 182 inimest, neist 55 pilooti, 64 salongi- ja 63 administratiivtöötajat.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255