25.06.2021 Reede

Mida tuleb silmas pidada alaealise töölevõtmisel?

Suvi ja koolivaheaeg on sageli noortele hea võimalus taskuraha teenida. Mida peab jälgima tööandja, kes noori tööle võtta tahaks, selgitab tööinspektsioon.

Tööinspektor kontrollib kümne tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seaduses sätestatud nõuetega.
Tööinspektor kontrollib kümne tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seaduses sätestatud nõuetega. Foto: pixabay

Tööandja ei pea taotlema tööinspektsioonilt luba alla 15-aastase noore tööle võtmiseks, kuid tööandjal on kohustus teha kümme tööpäeva enne 7–14aastase tööle asumist töötamise registrisse vastav kanne. See erineb oluliselt täiskasvanu või juba 15-aastaseks saanud töötajast, kelle võib registrisse kanda ka tööle asumise päeval. 

Tööandjal on alaealise töötajaga (ehk alla 18aastase töötajaga) töölepingu sõlmimisel vajalik küsida tema seadusliku esindaja nõusolekut.

7–14-aastase lapse töölevõtmisel tuleb kümme tööpäeva enne alaealise tööle asumist töötamise registri märkuste lahtrisse sisestada alljärgnevad andmed:

  1. Alaealise seadusliku esindaja nõusolek;
  2. Alaealise töötingimused, sh töö tegemise koht ja töökohustused;
  3. Andmed koolikohustuslikkuse kohta.

Amet selgitab, et e-maksuametis sujuvaks ja kiireks töötamise registri kande salvestamiseks ei tohi  töötamise registri kandes märkuste lahtrisse sisestatud tekst sisaldada jutumärke, ülakomasid, komasid ega semikooloneid.

NB! Kui tööandjal ei õnnestu muuta või täiendada TÖR-is märkuste lahtris alla 15-aastase alaealiste töötamise tingimusi, siis tööandja võib saata info aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ehk tööinspektsioonile on oluline eelkõige info kättesaamine.

Kindlasti tasuks juurde lisada kontaktisik, kellega inspektor saaks vajadusel ühendust võtta – see muudab menetluse sujuvamaks. 

Töötamise registrit haldab Maksu-ja Tolliamet, kes edastab andmed registreeritud alaealise kohta tööinspektsioonile. Tööinspektor kontrollib kümne tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seaduses sätestatud nõuetega. Inspektor võib tööandja esindajaga ühendust võtta ning küsida täiendavat informatsiooni. Kahtluse korral on inspektoril õigus tööandjalt küsida:

  • alaealise kontaktandmeid, et veenduda alaealise soovis tööle asuda;
  • alaealise seadusliku esindaja kontaktandmeid, et veenduda nõusoleku andmises;
  • alaealise sünniaega ja vanust ning andmeid koolikohustuslikkuse kohta;
  • samuti töötingimuste selgitust, sh andmeid töösuhte kestuse, tööaja, töötasu, töökoha, tööülesannete, tööga seotud riskide ning alaealise ohutuse ja tervise kaitseks rakendatud abinõude kohta. Ohutuse veendumiseks võib inspektor küsida tööandja käest töökeskkonna riskianalüüsi ning koostatud ohutusjuhendeid. 

Pärast kümme tööpäeva möödumist ning inspektor pole ühendust võtnud ega keelduvat otsust teatavaks teinud, saab eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference