16.07.2020 Neljapäev

Lähikuudeks prognoosib palgalangetust 3 protsenti tööandjatest

Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee küsitlusest selgub, et lähikuudeks prognoosib palkade langust vaid 3 protsenti tööandjatest; aprillis läbi viidud sarnase küsitluse kohaselt kavatses palku langetada 16 protsenti vastanutest. 

Organisatsioonides, kus palkasid on vähendatud, puudutab see enamasti kõiki töötajaid ja palgalangus jääb sagedamini 21–30 protsendi piiresse.
Organisatsioonides, kus palkasid on vähendatud, puudutab see enamasti kõiki töötajaid ja palgalangus jääb sagedamini 21–30 protsendi piiresse. Foto: pexels

Viimase küsitluse kohaselt 70 protsenti vastanutest palkasid muuta ei kavatse, 9 protsenti vastanutest plaanib taastada varasema palgataseme ja 5 protsenti kavandab palgatõusu, teatas Palgainfo Agentuur. Samas 18 protsenti vastanud organisatsioonidest tõi välja, et nad juba on viimastel kuudel palku kahandanud.

Võrreldes aprilliga on küsitluse kohaselt tööandjatel palkade muutuste suhtes plaanid veidi selgemad – kui aprillis ei osanud 27 protsenti vastajatest öelda, kas nende organisatsioonis lähikuudel palgad tõusevad või langevad, siis juunis oli teadmatuses 14 protsenti uuringus osalejatest. 

Põhipalku langetanud ettevõtteid on kõige enam majutuse, toitlustuse ja turismi valdkonnas, samuti metallitööstuses ning kutse-, teadus- ja tehnikaalastel tegevustel, sealhulgas näiteks raamatupidamise ja reklaamiteenuste tegevusalal,

märkis Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder pressiteates. 

Ta lisas, et majutuses ja toitlustuses on suur osa ettevõtteid viimastel kuudel ka töökoormust vähendanud, samuti olid töökoormust vähendanud ligi pooled uuringus osalenud tööstusettevõtetest.

Organisatsioonides, kus palkasid on vähendatud, puudutab see enamasti kõiki töötajaid ja palgalangus jääb sagedamini 21–30 protsendi piiresse. 

"Nii palkade kui ka töökoormuse vähendamist mõjutab mitmes valdkonnas töötasu hüvitise meede, mille tingimus oli töötajate töökoormuse ja/või palga vähendamine. Kindlasti aitas meede paljudel ettevõtetel ellu jääda, kuid samas motiveeris ka mitmeid töökoormust või palkasid langetama," nentis Seeder.

Ta lisas, et põhipalkade tõstjaid on rohkem tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandeasutustes, kus palgatõusu mõjutab 2018. aastal sõlmitud kollektiivkokkuleppe. "Palkade tõstjaid on rohkem ka põllumajanduse ja ka toiduainetööstuse ettevõtete seas, mida mõjutavad hooajatööd," sõnas Seeder.

CVKeskus.ee turundusjuhi Henry Auväärti sõnul näevad pea pooled tööandjad – 43 protsenti vastanutest – lähikuudel võimalust võtta tööle uusi töötajaid. "Suurem osa värbamisplaane pidavatest tööandjatest vajab töötajaid ajutiselt eemal olevate töötajate asendamiseks, kuid 15 protsenti kavatseb luua ka uusi töökohti," kommenteeris ta. 

Auväärt märkis, et võrreldes eelmise uuringuga oli sel korral vähem neid tööandjaid, kes plaanivad lähikuudel töötajaid koondada – kui aprillis kavatses lähikuudel töötajaid koondada 13 protsenti vastajatest, siis juunis plaanis seda 8 protsenti. 

Palgainfo Agentuur küsitles koostöös tööportaaliga tööandjaid esmalt aprillis, kordusküsitlus korraldati juunis. Tööandjate kevadises uuringus osales 698 organisatsiooni esindajat ja kordusküsitluses 589 tööandjat.

Lisaks põhipalkade muutustele uuriti ka tööandjate värbamis- ja koondamisplaane, käibe ja kasumi muutusi ning taastumise prognoose, juhtide väärtusi otsuste tegemisel ning kaugtöö rakendamise mõjusid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes