10.01.2022 Esmaspäev

Koda: käsundusleping võib võimaldada paindlikku töösuhet

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda toob välja, et inimeste töösuhted on muutunud üha paindlikumaks ning üks võimalus selleks võib olla käsundusleping, ent koda hoiatab, et lisaks võimalustele võivad sellega kaasneda ohud.

Tihti kasutatakse käsunduslepingut töösuhete reguleerimiseks, mis kestavad mingi kindla ajahetkeni.
Tihti kasutatakse käsunduslepingut töösuhete reguleerimiseks, mis kestavad mingi kindla ajahetkeni. Foto: pixabay

Käsundusleping nähakse ühe tulu teenimise võimalusena ette võlaõigusseaduses. See, et käsunduslepinguga kohustub üks isik vastavalt lepingule osutama teisele isikule teenuseid, käsundiandja aga maksma teenuseosutajale tasu, kui selles on kokku lepitud, vahendab koda.

Käsunduslepingu alusel töötav inimene on vaba oma töötamise aja, koha ja koormuse valikul. Samas ei ole käsunduslepinguga töötamisel ette nähtud töötasu alammäära, mis ühtlasi tähendab ka seda, et kui inimesele makstakse käsunduslepingu alusel töötasu miinimumpalgast väiksemas summas, ei ole tal õigust ravikindlustusele.

Tihti kasutatakse käsunduslepingut töösuhete reguleerimiseks, mis kestavad mingi kindla ajahetkeni. Ehkki töölepingu võib sõlmida samuti tähtajalisena, eelistatakse paljudel juhtudel siiski käsunduslepingut, kuna sellisel juhul ei pea lepingu tähtajalisust põhjendama ja samuti pole vaja karta, et lepingu pikendamise korral muutub tööleping tähtajatuks.

Ka on käsunduslepingut lihtsam lõpetada. Samas rõhutab koda, et tuleb tähele panna põhimõttelisi erinevusi töölepingu ja käsunduslepingu vahel. 

Positiivsena võib töölepingu vormistamisel käsunduslepinguks tööandja jaoks välja tuua maksukoormuse languse juhul, kui töötaja palk on miinimumpalgast väiksem. Seda esineb tihti osalise koormusega töötamise puhul. Lisaks puudub tööandjal kohustus pakkuda töötajale tööd igal ajal, vaid ta võibki piirduda töö pakkumisega ainult siis, kui tööd on vaja teha.

Käsunduslepingutega reguleeritud töösuhted on üldiselt ebastabiilsemad. Tööleping kohustab töötajat kindlal ajal kindlas kohas tööülesandeid täitma, käsundusleping aga mitte, kui pooled ei ole selles kokku leppinud. Nii ei saa tööandja pikemaajalises plaanis arvestada, et töötaja täidaks just neid ülesandeid, mida tööandja soovib, et ta täidaks.

Teisalt annab käsunduslepingu ebastabiilsus tunda ka töötajatele. Valdavalt on käsunduslepinguga töötavad loomevaldkonna, aga ka muude valdkondade inimesed hädas sissetulekute ebaregulaarsusega ja seetõttu on paljud neist pikka aega ilma ravikindlustuseta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference