29.09.2023 Reede

EVEA tahab kohustusliku töötuskindlustuse süsteemi laiendamist

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) tegi valitsusliikmetele ja riigikogule ettepaneku laiendada kohustusliku töötuskindlustuse süsteemi ebastandardsetes töövormides töötavatele isikutele, sealhulgas füüsilisest isikust ettevõtjatele ning juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmetele. 

EVEA soovib töötuskindlustussüsteemi laiendamist.
EVEA soovib töötuskindlustussüsteemi laiendamist. Foto: EVEA

"Eesti töötuskindlustussüsteemi puudulikkus andis end eriti valusalt tunda COVID-19 pandeemia ajal, mil töötukassa kriisitoetused jäid kättesaamatuks eelmainitud töötajate kategooriatele. Ka praeguses majanduslanguse faasis on samad töötegijad kaitseta. EVEA on aastaid olnud seisukohal, et töötuskindlustus peab laienema kõigile töötegemise vormidele – sealhulgas jagamismajandus, ettevõtjana tegutsemine – see tähendab, olema sotsiaalmaksupõhine – kõik sissetuleku teenimise viisid, millelt makstakse sotsiaalmaksu, on ühtlasi ka töötuskindlustussüsteemiga liitumise aluseks," selgitas liidu president Ille Nakurt-Murumaa kirjas. 

EVEA pakutav muudatus täidaks liidu sõnul kahte eesmärki: tagada võrdne kohtlemine ja parem sotsiaalne kaitstus erinevatel juriidilistel alustel töö tegijatele, sealhulgas enesehõivatutele, ning suurendada töötukassa tulubaasi uute töötuskindlustuse sihtgruppide arvelt. "Sundkindlustuse mudeliga töötukassasse kogutavad vahendid on küll riigist eraldiseisva avalikõigusliku juriidilise isiku vara, kuid töötukassa sihtfondide suurendamine aitab kaasa riigi ülesannete paremale täitmisele ja inimeste sotsiaalse turvalisuse parandamisele," lisas Nakurt-Murumaa.

Ta osutas, et ka Euroopa Komisjon on korduvalt oma riigipõhistes soovitustes juhtinud tähelepanu vajadusele laiendada töötuskindlustushüvitisi ja soovitab jätkuvalt laiendada töötuskindlustust ebastandardsetele töövormidele.

Kuigi liidul vastavatele andmetele ligipääsu pole, usub EVEA, et ettepanekute realiseerumine tooks kaasa kümnete tuhandete uute töötuskindlustuse süsteemi panustajatega.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255