01.02.2021 Esmaspäev

RTK avas taristu parendamiseks hajaasustuse toetuse taotlusvooru

Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ja rahandusministeerium koostöös kohalike omavalitsustega avasid 1. veebruaril hajaasustuse programmi taotlusvooru, millest maapiirkondades elavad pered saavad abi taotleda veevärgi, kanalisatsiooni, juurdepääsuteede või autonoomse elektrisüsteemi rajamiseks.

Taotlusvoorust saavad maapered taotleda abi näiteks nüüdisaegse veevärgi sisseseadmiseks.
Taotlusvoorust saavad maapered taotleda abi näiteks nüüdisaegse veevärgi sisseseadmiseks. Foto: pixabay

Taotlusi saab programmis osalevatele omavalitsustele esitada 1. aprillini, teatas RTK. Taotlusvoor avatakse nendes omavalitsustes, mis on valmis programmi rahastamises ja rakendamises osalema. Kohalike omavalitsuste jaoks on programmis osalemise vabatahtlik.

Programmi eesmärk on tagada maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ja aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades.  

"Meie jaoks on oluline, et elu maal püsiks ja me saaksime maaperede elukvaliteedi tõstmist toetada nii palju kui võimalik," ütles riigihalduse minister Jaak Aab pressiteates. Tema sõnul on programm maaperede poolt hästi vastu võetud ning meede on varasematel aastatel olnud väga populaarne.

Näiteks möödunud aastal aitasime rahastada ligi poolteist tuhat projekti, kuid taotlusi esitati tuhande võrra enamgi,

märkis Aab. 

RTK elu- ja ettevõtluskeskkonna talituse juhataja Lauri Alver toonitas, et toetust saab taotleda vaid püsivale elukohale. "Et saada programmist toetust, peab taotleja olema toetatavasse majapidamisse hiljemalt selle aasta 1. jaanuari seisuga sisse kirjutatud ning see peab olema ka tema alaline elukoht," selgitas Alver. 

Hajaasustuse programmi toetusvahenditest panustab ühe kolmandiku riik, kolmandiku omavalitsus ja kolmandiku eraisikud ise. Sellel aastal tõuseb riigi toetus 3 miljoni euroni.

Programmist on võimalik saada toetust kuni 6500 eurot majapidamise kohta ja taotleja omafinantseering peab moodustama vähemalt 33 protsenti projekti maksumusest.

Möödunud aastal heaks kiidetud projekte toetas riik 2,1 miljoni euroga, omavalitsused panustasid 2,3 miljonit eurot ning toetuse saajate omafinantseering oli 2,5 miljonit eurot. Toetusega rajati 694 veesüsteemi, 647 kanalisatsioonisüsteemi, 85 juurdepääsuteed ja üks autonoomne elektrisüsteem.

Programmi elluviimist korraldab ja kohalikke omavalitsusi nõustab Riigi Tugiteenuste Keskus. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes