09.11.2021 Teisipäev

Metsaomanikud soovivad ühtse toetuste taotlemise korra säilimist

Eesti Erametsaliit leiab, et seni metsandustoetusi vahendava sihtasutuse Erametsakeskus plaanitaval ühendamisel Keskkonnainvesteeringute Keskusega (KIK) tuleb seada esiplaanile erametsaomanike huvid ning tagada metsandustoetuste taotlemisel lihtne ning ühtne keskkond. 

Erametsaliit ootab metsaomanike huvide esileseadmist.
Erametsaliit ootab metsaomanike huvide esileseadmist. Foto: pixabay

Keskkonnaministeerium plaanib halduskulude kokkuhoiu eesmärgil ühendada nii siseriiklikke kui Euroopa Liidu eelarvest tulevaid erametsanduse toetusi menetleva sihtasutuse Erametsakeskus ja samuti toetusi menetleva Keskkonnainvesteeringute Keskuse. 

Kui siseriiklikke metsandustoetusi nagu metsa uuendamise, inventeerimise või maaparanduse toetus makstakse riigieelarvest läbi keskkonnaministeeriumi, siis Euroopa Liidu toetused noore metsa hooldamiseks ning Natura hüvitiste maksmiseks on maaeluministeeriumi haldusalas. Praeguse süsteemi järgi menetleb erinevatest allikatest tulevaid toetusi ühtselt Erametsakeskus, kuid eurorahast tulevate toetuste väljamakseid teeb PRIA. 

"Plaanitava liitmise valukohaks võib olla just viimane, kes kuulduste järgi ei pruugi olla nõus eurotoetuste menetlemise õiguse andmisega KIK-ile," märgib liit. 

Erametsaliidu hinnangul tuleb Erametsakeskuse ja KIK-i liitmisel vältida olukorda, kus toetuste saamise kord muutub erametsaomanikule keerulisemaks ning omanik peab tulevikus toetuse saamiseks pöörduma kahe erineva organisatsiooni poole – siseriiklike toetuste taotlemiseks KIK-i ning eurotoetuste tarbeks PRIA-sse. 

Kahe asutuse liitmisel tuleb esiplaanile seada erametsaomanike huvid ning seista selle eest, et metsaomanikule säiliks senine lihtne ja selge toetuste taotlemise keskkond. See tähendab, et toetuste taotlemisel ei tohi metsaomanikule tekkida täiendavat halduskoormust,“ kommenteeris Eesti Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun. „Kui erametsatoetused lähevad üle KiKile kui kogu keskkonnavaldkonnaga tegelevale asutusele, peavad säilima ka väiksemad, erametsandusspetsiifilised, kuid jätkusuutlikku majandamisesse panustavad toetusmeetmed.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!