17.02.2021 Kolmapäev

KIK avab 6 miljoni euro eest kliimaprojektide taotlusvoorusid

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab sel aastal esmakordselt Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste taotlusvoorud, mis aitavad kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele; taotlusvoorude kogusumma on 6 miljonit eurot.

Taotlusvoorude kogusumma on 6 miljonit eurot.
Taotlusvoorude kogusumma on 6 miljonit eurot. Foto: pixabay

EMP laienemiskokkuleppe rahastamisperioodil 2014–2021 on doonorriikide Norra, Islandi ja Liechtensteini toetus Eestile 32,3 miljonit eurot, millest 6 miljonit eurot suunatakse keskkonna- ja kliimaprojektide elluviimiseks, teatas KIK.

"Soovime pakkuda Eesti elanikele järjest atraktiivsemat elukeskkonda, mille aluseks on puhas, ressursitõhus ja konkurentsivõimeline majandus. Koostöö EMP riikidega aitab meil kindlasti selle eesmärgi suunas liikuda," ütles keskkonnaminister Tõnis Mölder pressiteates.

Norra suursaadik Else Berit Eikeland kinnitas, et Norrale on oluline aidata kaasa ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärkide saavutamisele mitte ainult Norras endas, vaid ka teistes Euroopa riikides ning globaalselt.

Kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise teemad, samuti ringmajanduse arendamine on eesmärkideks nii Eesti kui Norra organisatsioonidele ning koostöö nende vahel on väga oodatud,

lisas suursaadik. 

KIK-i juhataja Andrus Treieri sõnul on rõõm, et KIK kui keskkonna- ja kliimavaldkonna projektide keskne rahastaja saab olla EMP toetuste elluviijaks ning tuua täiendavat ja väärtuslikku rahvusvahelist kogemust kohalike omavalitsuste tasandile.

"Näiteks oleme seni aidanud omavalitsusi üleujutusriskide maandamisel ja sellega seotud ehitustegevuste planeerimisel, samuti ringmajanduse arendamisel. Nüüd EMP-i rahastusprogrammide raames oleme taotlejatele toeks kliima- ja energiakavade loomisel, nende elluviimisel ning ringmajanduse teemadel," lisas Treier.

Sel aastal plaanib KIK avada EMP-i toel kõik viis taotlusvooru. Neist esimese raames toetatakse kohalikke omavalitsusi kliima- ja energiakavade koostamisel.

Teise taotlusvooru eesmärk on aidata kaasa varasemalt kaardistatud võõrliikide levikuteede uurimisele ja tõrjele ning kohalike liikide ja elupaikade soodsa seisundi tagamisele.

Kolmanda vooru eesmärgiks on toetada kliimamuutuste teadlikkuse tõstmiseks õppematerjalide koostamist.

Kaks viimast vooru on suunatud kohalikul tasandil ringmajanduse pilootprojektideks ning kliimamuutuste meetmete elluviimiseks. Toetatavad tegevused hõlmavad eelkõige terviklahendusi, üksiktegevuste jaoks toetust ei anta. 

Taotlema on oodatud avaliku sektori asutused, kohalikud omavalitsused või selle hallatavad asutused, ülikoolid või teadusasutused. Lisaks võib taotlejatel olla projektipartnerid nii Eestist kui ka doonorriikidest – Islandist, Liechtensteinist või Norrast. 

EMP laienemiskokkuleppe kohaselt toetavad Island, Liechtenstein ja Norra Euroopa EMP finantsmehhanismi kaudu 15 Euroopa riiki 1,55 miljardi euroga, millest 95,8 protsenti moodustab Norra 3 protsenti Islandi ja 1,2 protsenti Liechtensteini toetus.

Toetuste eesmärk on vähendada majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust EMP-s ning tugevdada kahepoolseid suhteid doonor- ja abisaajariikide vahel.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!