10.04.2018 Teisipäev

Väärtpaberiturg elavneb

Aktsiaseltsi aktsiate või osaühingu osade registreerimine Eesti väärtpaberite registris annab suurema õiguskindluse ja paindlikkuse aktsiate või osadega tehingute tegemiseks. Eelmise aasta lõpust alates on võimalik aktsiaseltsi aktsiad kindlatel tingimustel registreerida ka mõne teise riigi registripidaja juures.
Mikk Põld, advokaat
Mikk Põld, advokaat Foto: Advokaadibüroo TRINITI

Eesti väärtpaberite registrit peab Nasdaq CSD SE, mis on Eestis, Lätis ja Leedus tegutsev Baltimaade väärtpaberite keskdepositoorium. Väärtpaberite registri pidamise seaduse (edaspidi – EVKS, seadus) järgi on kohustuslik registreerida Eestis registreeritud aktsiaseltsi aktsiad Eesti väärtpaberite registris. Osaühingute puhul sellist kohustust pole, aga õigus selleks on olemas.

Aktsiate ja osade väärtpaberite registris registreerimise eelis on ennekõike sellega kaasnev suurem õiguskindlus ja suurem paindlikkus edasiste tehingute tegemisel.

Suurem õiguskindlus

Seaduse kohaselt loetakse õigus (nt omandiõigus või pandiõigus) registrisse kantud aktsiatele ja osadele nn kolmandate isikute suhtes kehtivaks üksnes juhul, kui see õigus on kantud registrisse. See tähendab, et kui registrisse kantud aktsiate või osade puhul ei nähtu, et need oleksid pandiga koormatud, siis võib nn kolmas isik tugineda sellele, et need ei olegi pandiga koormatud.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste peagi ilmuvast värskest numbrist.

Kui Te pole veel jõudnud Raamatupidamisuudiseid selleks aastaks tellida, siis praegu on selleks just õige aeg: kevadine sooduskampaania kestab 18. aprillini.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!