03.08.2022 Kolmapäev

Tallinn viis Tallinna Haigla taastekavast väljajätmise halduskohtusse

Tallinna linn esitas esmaspäeval Tallinna halduskohtule kaebuse valitsuse otsuse tühistamiseks osas, mis puudutab Tallinna haigla taasterahastusest väljaarvamist.
Tallinna haigla projekt
Tallinna haigla projekt Foto: RUP

Kui kaebus rahuldatakse, siis on võimalik jätkata Tallinna Haigla rahastamist taasterahastuse toel, ütles Tallinna linnasekretär Priit Lello BNS-ile.

"Igal juhul Tallinna linn taotleb haigla projekteerimisega seotud kõikide kulude katmist. Olenemata kohtuvaidlusest jätkab Tallinna linn haigla rajamisega seotud kulude katmise üle arutelude pidamist ministeeriumitega, et leida kõikidele osapooltele sobiv lahendus haigla investeeringu tegemiseks," lisas ta. 

Esmaspäevasel riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungil selgitas Lello, et vaidlustab otsuse peaasjalikult, kuna nende vaates rikutakse nende õigusi võetud kohustuste osas, samuti on linna hinnangul otsus sisuliselt õigusvastane ning ei ole kaalutletud seda, miks eelistatakse ühte objekti teisele.

Lello sõnul on linn võtnud projekti raames juba rahalisi kohustusi ligi 19 miljoni euro ulatuses. "Seda tuginedes usalduse kaitsele, mille saime lähtudes meile pandud kohustusest järgida taastekava. See on meie silmis siduv Eesti Vabariigile. Seetõttu pärast otsuse vaidlustamist esitame ka nõude kulude hüvitamiseks," märkis ta. 

Lisaks viib linn Lello sõnul kohtu ette argumendi, et valitsuse istungil, kus otsus tehti, ei pruukinud olla täidetud kvoorumi nõue. "Me ei anna siin sisulist hinnangut praegu sellele, kas kvoorum oli täidetud või mitte. Kuna me nagunii kohtusse läheme, oleks mõistlik ka see nüanss selgeks vaielda," ütles linnasekretär. Istungil osales viis ministrit, ametis oli tol hetkel kaheksa ministrit.

Riigisekretär Taimar Peterkop kinnitas samas erikomisjoni istungil, et kvoorum oli olemas. Tema selgitusel arvestatakse valitsuse istungitel kvoorumit valitsuse koosseisu järgi ning vastavalt seadusele peab istungil kohal olema lisaks peaministrile pool valitsuse koosseisust ehk sel puhul see tähendaski viit ministrit. 

Juuni lõpus otsustas valitsus Euroopa taaste- ja vastupidavusrahastust (RRF) eraldatava toetuse vähenemise tõttu Eesti taastekava mahtu vähendada 360,3 miljoni euro võrra ning nõnda loobuda muu hulgas Tallinna Haigla rahastamisest. Haiglat oli kavast plaanis rahastada 280 miljoni euroga. 

Tallinna linnapea Kõlvart ütles pärast otsust, et valitsus tegi otsuse haigla rahastust mitte toetada ilma linna osaluseta ning haiglat linn ilma Euroopa Liidu taastekavast planeeritud vahenditeta haiglat ehitada ei saa.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!