27.05.2024 Esmaspäev

Kahjuhüvitis õigusvastaselt teenistusest vabastamise korral

Riigikohtu halduskolleegium selgitas 30. aprillil otsuses nr 3-20-129/22, et õigusvastaselt teenistusest vabastamise korral väljamõistetav kahjuhüvitis peab olema kohane ja proportsionaalne, muu hulgas tuleb arvestada tekitatud kahju ulatust.

Kolleegium lisas, et teenistusest kõrvaldamise korral peatuvad ametniku avaliku võimu volitused, kuid säilivad ametniku staatus ja teenistussuhe.
Kolleegium lisas, et teenistusest kõrvaldamise korral peatuvad ametniku avaliku võimu volitused, kuid säilivad ametniku staatus ja teenistussuhe. Foto: pixabay

Teenistussuhte lõpetamise asjaoluks tuleb pidada ka tegelikku kahju, mis tekkis ametniku õigusvastaselt teenistusest vabastamise tagajärjel (nt saamata jäänud tulu).

Seda konkreetset vaidlust lahendades leidis kolleegium, et kui kaebajat poleks õigusvastaselt teenistusest vabastatud, oleks vastustaja tõenäoliselt kaebaja teenistusest kõrvaldanud ja sel juhul oleks tulnud kaebajale maksta teenistusest kõrvaldamise ajal ühes kuus 60 protsenti tema keskmisest palgast.

Samuti tõi kolleegium välja, et kui kaebaja oleks olnud kriminaalmenetluse ajaks teenistusest kõrvaldatud, oleks tal 50-aastaseks saamisel tekkinud õigus saada politseipensioni.

Kolleegium lisas, et teenistusest kõrvaldamise korral peatuvad ametniku avaliku võimu volitused, kuid säilivad ametniku staatus ja teenistussuhe.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255