19.01.2023 Neljapäev

Elatise maksmine kohustatud isiku pankroti väljakuulutamise korral

Riigikohus selgitas 7. detsembril 2022 elatise maksmist kohustatud isiku (pankrotivõlgniku) pankroti väljakuulutamise korral nii juhul, kui elatist saama õigustatud isikul on võlgniku vastu sissenõutavaks muutunud elatise nõuded enne pankroti väljakuulutamist, kui ka siis, kui elatise nõue tekib või muutub sissenõutavaks pärast pankroti väljakuulutamist.

Kui võlgnikul ei ole sissetulekut, mille arvel elatist maksta, saab taotleda elatise määramist PankrS § 147 lg-te 1 ja 2 alusel pankrotivara arvel.
Kui võlgnikul ei ole sissetulekut, mille arvel elatist maksta, saab taotleda elatise määramist PankrS § 147 lg-te 1 ja 2 alusel pankrotivara arvel. Foto: pexels

Riigikohus leidis, et elatisenõude osas, mis on muutunud sissenõutavaks enne võlgniku pankroti väljakuulutamist, saab elatist saama õigustatud isik esitada pankrotimenetluses nõudeavalduse pankrotivõlausaldajana PankrS § 8 lg 3 mõttes ning see rahuldatakse võlgniku pankrotivara arvel jaotise alusel.

Kui võlgnik ei täida pankrotimenetluse ajal ülalpidamiskohustust vabatahtlikult, saab täitedokumendi olemasolul pöörduda võlgniku vastu täitemenetluse algatamiseks kohtutäituri poole pärast võlgniku pankroti väljakuulutamist sissenõutavaks muutunud ja edaspidi sissenõutavaks muutuva elatise sissenõudmiseks. Täitedokumendi puudumisel saab isik, kellel on võlgniku vastu pärast võlgniku pankroti väljakuulutamist sissenõutavaks muutunud elatisenõue, pöörduda kõnealuse nõudega PankrS § 421 lg-test 1 ja 2 tulenevalt kohtusse, kuna ta ei ole selle elatisenõude osas pankrotivõlausaldaja.

Kui võlgnikul ei ole sissetulekut, mille arvel elatist maksta, saab taotleda elatise määramist PankrS § 147 lg-te 1 ja 2 alusel pankrotivara arvel. Sellisel juhul teeb kohus diskretsiooniotsuse, kaaludes ennekõike, kas õigustatud isikule on elatise saamine tagatud muul viisil ja kas on pankrotivara, mille arvel elatis määrata. Kohus ei määra elatist pankrotivarast ning jätab avalduse rahuldamata üksnes juhul, kui võlgnikul on piisav sissetulek elatise maksmiseks või kui võlgnikul sellist sissetulekut küll pole, kuid pankrotivara puudub ning on kindel, et seda ei teki ka pankrotimenetluse ajal. Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255