02.08.2017 Kolmapäev

13 valda otsivad riigikohtust õigust

13 valda, mille valitsus otsustas juuni- ja juulikuiste otsustega sundliita, on pöördunud riigikohtusse, kaevates, et valitsus pole piisavalt kaalutlenud nende esitatud vastuargumente, kirjutab Postimees.

Neid kaebusi menetleb riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium, millele esialgu materjale ette valmistatakse. Riigikohtul on tuli takus, sest 16. augustiks peaks juba oktoobris toimuvate kohalike omavalitsuste valimiste tõttu olema selge, millistes piirides ja mitmes ringkonnas valimised toimuvad ning kui palju mandaate välja jagatakse.

Vandeadvokaat Paul Varul, kelle advokaadibüroo TGS Baltic esindab üheksat riigikohtu poole pöördunud valda, lootis, et riigikohus võtab kaebused sisuliselt ette. «Oleks kahetsusväärne, kui kohus jätab enne 16. augustit kaebused rahuldamata, millega oleks küll õigusselgus tagatud, aga sisulisest õigusemõistmisest loobutaks,» lausus Varul. «Nii kiiresti ei jõua nad kaebusi sisuliselt arutada ja vallad oleksid jäetud ilma kohtulikust kaitsest.»

Varulil on põhjust ka rõõmustada, sest mitu nende klienti jättis valitsus sundliitmata. Sealhulgas Loksa linna, mida nüüd nii Varul kui ka veel nelja riigikohtusse pöördunud valda esindav Soraineni büroo saavad kasutada kui näidet, kuidas valitsus oleks võinud kõigi sundliidetavate puhul argumente kaaluda.

Varuli arvates oleks riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumil kõige mõistlikum peatada sundliitmise määruste toime enne 16. augustit. «Siis toimuksid valimised senistes vallapiirides ja kolleegium saaks rahulikult kaaluda, » arvas Varul.

Kui riigikohtu kolleegium võtab neli kuud – seaduse järgi on otsuse tegemiseks aega just nii palju –, toimuksid valimised kõigis valdades uutes, maavalitsuse määratud piirides ja mandaatidega. Kui riigikohus mõne või kõigi kaevanud valdade osas leiab, et valitsus on neid sundliites jätnud argumendid sisuliselt kaalumata, tuleb neis valdades korraldada uued, erakorralised valimised.

Riigikohtu kommunikatsioonispetsialisti Liis Ehrmingeri sõnul käib praegu riigikohtus valdade taotluste läbivaatamine. «Hinnatakse taotluste nõuetele vastavust ja sellele järgneb menetlusosalistelt arvamuste küsimine ning alles seejärel saab asja sisuliselt arutama hakata,» selgitas ta asjade käiku. «Kuna asja sisulise arutamiseni pole veel jõutud, ei ole võimalik praegu öelda ka lahendi saabumise kuupäeva.»

Riigikohtusse on sundliidetavatest valdadest pöördunud Kambja, Ülenurme, Pala, Illuka, Emmaste, Tõstamaa, Mikitamäe, Padise, Vasalemma, Koeru, Lasva, Rakke ja Lüganuse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!