30.01.2018 Teisipäev

Välisministeerium tahab Eesti eemaldamist Ukraina maksunimekirjast

Välisministeerium tahab jätkuvalt, et Ukraina valitsus eemaldaks Eesti "madala maksumääradega riikide" nimekirjast, milles viibimine võib kaasa tuua probleeme Eesti ettevõtetele, mille tegevus on seotud Ukrainaga.

Kuigi Ukraina peaministri sõnul puudutab Ukraina määrus lisada Eesti niinimetatud madala maksumääraga riikide nimekirja vaid Ukraina residente, siis kahjuks praktika Eesti ettevõtete osas seda ei kinnita, ütles välisministeeriumi pressiesindaja Liisa Toots BNS-ile. Ta lisas, et välisministeerium jätkab tööd selle nimel, et Eesti nimekirjast kustutatakse.

"Möödunud nädalal õnnestus meil läbi oma kõrgetasemeliste kontaktide loodetavasti saada lahendus meie ettevõtjate kõige akuutsemale probleemile: Ukraina keskpank saatis pankadele kirja, mille kohaselt Eestiga tehtavaid tehinguid ei peaks vaatlema erilise riski allikana ja tehingu sooritajatelt ei peaks nõudma suures koguses dokumente kasusaajate kohta, nagu seda tehakse tõeliste maksuparadiiside puhul," ütles Toots.

"Peaminister Ratase kohtumised olid neljapäeval-reedel, meie saime nende käigus Ukraina poolelt kinnituse, et nad töötavad probleemi lahendamisega. Samal ajal jätkuvad rahandusministeeriumidevahelised kontaktid probleemi lahendamiseks," ütles Toots.

Välisministeeriumi hinnangul ei peaks Eesti kuuluma "madala maksumääraga riikide" nimekirja, kuna Eestis on ettevõtte tulumaks 20 protsenti. Eesti liigitamine sellisesse nimekirja tekitab ebaõiglaselt probleeme Eesti ettevõtetele ja nende partneritele.

Ukraina peaministri Volodõmõr Groismani sõnul puudutab niinimetatud maksuparadiiside nimekiri vaid Ukraina residente, kes deklareerivad oma kontrollitud tehingud Ukraina maksuametile, kirjutas riigi infoagentuur UNIAN.

Ukraina lisas Eesti riikide nimekirja, milles jaotamata kasumit ei maksustata ning mida Ukraina residendid võivad kasutada maksudest kõrvalehoidmiseks või maksukoormuse vähendamiseks, ütles Groisman telefonivestluses Jüri Ratasele.

Valitsusjuhi sõnul on dokumendi eesmärk vältida riigi maksubaasi kahanemist ja kasumimaksudest eemalehoidmist, teatas Ukraina valitsuskabineti pressibüroo.

Eestlasi teavitati, et Ukraina Keskpank pole vastu võtnud ühtegi otsust, mis võiksid kohelda Eestit kui maksuparadiisi. Vääritimõistmise vältimiseks saatis Ukraina regulaator finantsinstitutsioonidele kirja, milles selgitati, et Eesti ettevõtete põhjalikumaks analüüsimiseks puuduvad juriidilised põhjused.

Neljapäeval Davosis maailma majandusfoorumil viibinud Jüri Ratas vestles neljapäeval telefoni teel Ukraina peaministri Volodõmõr Groismaniga ja Davosis Ukraina rahandusministri Oleksandr Danõljukiga.

"Mõlemad lubasid küsimusega tegelda ja rahandusminister lubas leida ka lahenduse," rääkis Ratas neljapäeval rahvusringhäälingu uudistesaates Aktuaalne Kaamera. "Miks see on nii juhtunud - rahandusminister põhjendas seda täna sellega, et Ukraina on teinud uue maksusüsteemi, ta tunnistas, et seda on tehtud võib-olla liiga kiirustatult, pole kõikide riikide panekut maksuparadiiside nimekirja lõplikult kaalutud, ja lubas selle asja hiljemalt esmaspäeval võtta enda lauale, kui ta siit Davosist läheb Ukrainasse tagasi," rääkis Ratas ERR-ile.

"Saime olukorrast teada aasta alguses ning Eesti esindajad on olnud Ukraina võimudega küsimuse lahendamiseks ühenduses. Eesti ja Ukraina on kokku leppinud, et vahetavad omavahel maksu- ja finantsteavet. Seetõttu tulnuks Ukrainal Eesti maksusüsteemi puudutavate küsimuste korral meiega ühendust võtta ja arusaamatused selgeks rääkida," öeldakse Ratase neljapäevases avalduses.

"Ükski teine riik maailmas ei näe Eestit maksuparadiisina. Eesti on Euroopa Liidu ja Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liige ning meie maksupoliitika vastab kõigile rahvusvahelistele nõudmistele ja standarditele, samuti Ukraina seadustele," rõhutas peaminister Ratas oma avalduses.

"Ukraina peaminister ja rahandusminister kinnitasid, et tegelevad küsimusega. Rahandusminister lubas olukorra lahendada. Loodan, et võimalikult kiiresti," lõpetas Ratas oma avalduse.

Eelmise aasta 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muu hulgas ka Eesti ja Läti.

Eesti hinnangul on Ukraina valitsus valesti tõlgendanud Eesti tulumaksuseadust.

Välisminister Sven Mikser on öelnud, et Ukraina otsus lisada Eesti oma maksuparadiiside nimekirja on hakanud kahjustama Eesti-Ukraina majandussuhet ning loodetavasti lahendatakse olukord enne, kui sellest kujuneb poliitiline probleem.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes