11.09.2019 Kolmapäev

Põhivara allahindlus ja ümberhindamine

Paraku tuleb tõdeda, et immateriaalse põhivara puhul on aktiivse turu olemasolu üsna erandlik.

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Mõisted „põhivara allahindlus” ja „põhivara ümberhindlus” ei vaja ilmselt põhjalikku selgitust. Põhivara allahindlus tähendab väärtuse vähendamist, ümberhindlus hõlmab nii väärtuse suurendamist kui vähendamist.

Selles artiklis käsitleme põhivara allahindlust ja ümberhindlust, lähtudes kahest Eestis kasutusel olevast raamatupidamistavast: Eesti finantsaruandluse standardist (edaspidi – EFS) ja rahvusvaheliste finantsaruandlusstandarditest, nagu need on vastu võtnud Euroopa Liit (edaspidi – IFRS). Samuti täpsustame, et käsitleme ainult materiaalse ning immateriaalse põhivara alla- ja ümberhindlust ning jätame kõrvale kinnisvarainvesteeringud ja finantspõhivara (pikaajalised nõuded ning pikaajaliselt hoitavad väärtpaberid). Viimati nimetatute puhul on ümberhindluse ja selle kajastamise reeglid hoopis teistsugused.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 5, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!