01.12.2014 Esmaspäev

Õiguskantsler menetleb FIE maksusummade avalikustamise õiguspärasust

Õiguskantsler võttis Maksumaksjate liidu avalduse põhjal menetlusse füüsilisest isikust ettevõtja makstud maksusummade avalikustamise õiguspärasuse küsimuse ja saatis sellekohase teabenõude rahandusministeeriumile.

Õiguskantsler menetleb FIE maksusummade avalikustamise õiguspärasust
Õiguskantsler menetleb FIE maksusummade avalikustamise õiguspärasust Foto: PM

Maksumaksjate liit pöördus õiguskantsleri poole, kuna alates tänavu 1. juulist kehtiva maksukorralduse seaduse järgi ei peeta enam füüsilisest isikust ettevõtja tasutud maksusummasid maksusaladuseks. Maksumaksjate liidu hinnangul on see regulatsioon on vastuolus põhiseadusega, kuna riivab FIE eraelu ilma legitiimse põhjuseta. Eraelu riive seisneb liidu hinnangul selles, et kui FIE-l ei ole töötajaid, siis on avalikustatud maksusummadest võimalik välja selgitada FIE sissetuleku suurus.

Seega ähvardab FIE varalise seisundi kohta info avalikult kättesaadavaks tegemine FIE privaatsust ning võib tekitada FIE-le turvariske ja seada ohtu tema vara säilitamise, leiab maksumaksjate liit.

Õiguskantsler pöördus täiendava teabe saamiseks rahandusministri poole ning palub selgitada, millisel eesmärgil otsustas seadusandja lubada Maksu- ja Tolliametil avalikustada FIE-de makstud maksusummasid ning kas nende avalikustamine võib riivata FIE põhiõigust eraelu puutumatusele.

Õiguskantsler ootab rahandusministri vastust hiljemalt 23. detsembriks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!