29.04.2020 Kolmapäev

MTA: kontsernisisene Eestist välja laenamine tõusis aastaga

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel tõusis tänavu esimese kvartalis Eestis tegutsevate rahvusvaheliste ettevõtete raha riigist väljalaenamine aastavõrdluses, ent langes kvartalivõrdluses.

Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused muudatused, millega muuhulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.
Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused muudatused, millega muuhulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda. Foto: Pixabay

"2020. aasta esimeses kvartalis laenati Eestist välja 104,6 miljonit eurot 137 ettevõtte poolt. Esimeses kvartalis liikus varem väljalaenatud rahast Eestisse tagasi 77,3 miljonit eurot 59 ettevõttele," ütles MTA juhtiv maksuaudiitor Martin Lehtis BNS-ile.

Väljalaenamine oli selle aasta esimeses kvartalis ligi 10 miljoni euro võrra suurem kui 2019. aasta esimese kvartali väljalaenamine, kuid 164,2 miljoni võrra väiksem kui 2019. aasta neljandas kvartalis.

"Põhjusel, et laenamise ja laenude tagastamise tendentsid on kvartalite lõikes erinevad, ei tasu põhjapanevaid järeldusi vaid kvartalipõhistele andmetele tuginedes teha. Arvestades majanduslanguse mõju, võib teises kvartalis oodata suuremat raha tagasivoolu Eestisse," märkis Lehtis.

Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused muudatused, millega muu hulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.

Seadusele lisatud maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus. Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav säte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!