31.03.2021 Kolmapäev

Maksustamisest seoses töötukassa töötasu hüvitisega 2021. aastal

Töötukassa maksab seoses COVID-19 olukorraga töötasu hüvitist 2021. aasta märtsi ja aprilli eest. Täpsem info töötukassa veebilehel Töötasu hüvitis".

Tööandja deklareerib oma väljamakse TSD lisas 1 väljamakse liigiga 10 (palgatulu) ning maksustab tulu- ja sotsiaalmaksuga, töötuskindlustus- ja kogumispensioni maksega.
Tööandja deklareerib oma väljamakse TSD lisas 1 väljamakse liigiga 10 (palgatulu) ning maksustab tulu- ja sotsiaalmaksuga, töötuskindlustus- ja kogumispensioni maksega. Foto: pixabay

Tööandja on enne hüvitise taotlemist kohustatud ise maksma töötajale tasu vähemalt 200 eurot (brutosumma) kuu eest, mille eest ta töötajale hüvitist taotleb.

Tööandja deklareerib oma väljamakse TSD lisas 1 väljamakse liigiga 10 (palgatulu) ning maksustab tulu- ja sotsiaalmaksuga, töötuskindlustus- ja kogumispensioni maksega.

Täistööajaga töötaja puhul tööandja makstav tasu ja töötukassa makstav hüvitis kokku tagavad töötajale vähemalt töötasu alammäära ehk 584 eurot. Kuna see on võrdne sotsiaalmaksu kuumääraga, siis antud juhul ei teki tööandjal sotsiaalmaksu miinimumkohustust selle töötaja eest.

Kui töötaja töötasu on osaajaga töötamise tõttu väiksem kui alampalk, siis tööandja maksab töötajale töötasu vähemalt 200 eurot, Töötukassa maksab hüvitisena ülejäänud summa kuni töötaja keskmise töötasuni, kuid mitte rohkem kui 60% töötaja keskmisest töötasust. Seega võib osalise tööajaga töötamisel juhtuda, et tööandja makstava töötasu ja töötukassa töötasu hüvitise kogusumma on sotsiaalmaksu kuumäärast väiksem ning sellel juhul tekib tööandjal sotsiaalmaksu miinimumkohustus. Kui tööandja taotluse alusel maksab töötukassa töötajatele töötasu hüvitist, siis on tööandjal õigus võtta töötukassa poolt töötasu hüvitiselt arvestatud sotsiaalmaksu arvesse tööandja minimaalse sotsiaalmaksukohustuse arvutamisel.

Näide

Tööandja maksab märtsis osalise tööajaga töötavale töötajale töötasu 200 eurot, töötukassa maksab aprillis märtsi eest töötasu hüvitisena ülejäänud osa töötaja keskmisest töötasust näiteks 100 eurot (+ sotsiaalmaks 33 eurot). Kuna tööandja ja töötukassa märtsi eest väljamakse kogusumma 300 eurot on kuumäärast väiksem, siis tööandja deklareerib TSD vormil märtsi kohta sotsiaalmaksu kuumääralt, mida on vähendatud töötukassa töötasu hüvitise võrra.
Tööandja TSD lisa 1 märtsi kohta:

  • kood 1030 väljamakse summa 200 eurot,
  • kood 1060 sotsiaalmaksuga maksustatav väljamakse 200 eurot,
  • kood 1090 sotsiaalmaksuga maksustatava väljamakse suurendus seoses sotsiaalmaksu miinimumkohustusega 284 eurot (584 – 100 – 200),
    kood 1100 sotsiaalmaks 159,72 eurot (200 +284) × 33%.
Kui aga tööandja maksab märtsi töötasu aprillis, siis eeltoodud sotsiaalmaksu miinimumkohustuse arvestust deklareerib tööandja TSD vormil aprilli kohta (esitatakse 10. maiks).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!