14.01.2019 Esmaspäev

Maksusoodustusi saavate ühenduste nimekirja uuenemine kiireneb

Rahanduskomisjon toetas esmaspäevasel istungil tulumaksuseaduse muudatust, millega Maksu- ja Tolliamet hakkab tulumaksusoodustusi saavate mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja uuendama iga kalendrikuu esimesel kuupäeval.

See võimaldab teha otsuse nimekirja kandmise, kandmata jätmise või sealt kustutamise kohta 30 päeva jooksul alates taotluse esitamisest. Kehtiva õiguse järgi uuendatakse nimekirja kaks korda aastas – 1. jaanuaril ja 1. juulil ning taotlus tuleb esitada hiljemalt 1. märtsiks või 1. septembriks, teatas riigikogu pressiteenistus.

Seega võtab nimekirja pääsemine praeguse seaduse kohaselt aega minimaalselt neli kuud.

Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin selgitas, et tulumaksusoodustusi saavad need ühingud, mis on kantud maksu- ja tolliameti koostatud nimekirja. "Nimekirja kantakse vähemalt kuus kuud tegutsenud mittetulundusühing, sihtasutus ja usuline ühendus, kes tegutseb avalikes huvides ja heategevuslikult," ütles ta.

Nimekirja kantud ühendused saavad anda oma vara maksuvabalt üle teisele isikule, kui teeb seda oma heategevuslike eesmärkide saavutamiseks. Samuti on maksuvabad teisele nimekirjas olevale ühingule tehtud annetused, külaliste vastuvõtmisel tehtud kulud ja teatud tingimustel stipendiumide maksmine.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Taavi Rõivase sõnul toob nimekirja kuulumine kaasa soodustusi nii nimekirja kantud mittetulundusühingutele kui nende ühingutele annetajatele. "Oluline on ka see, et füüsiline isik saab ühingutele tehtud annetused maha arvata oma maksustatavast tulust," ütles Rõivas.

Ta selgitas, et isikute mahaarvamise läveks on kuni 1200 eurot koos kõigi mahaarvamistega kokku ja mitte rohkem kui 50 protsenti kõigist maksustatavatest tuludest. Juriidilistel isikutel on võimalik teha ühingutele annetusi maksuvabalt kuni 3 protsenti sama aasta jooksul sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast või kuni 10 protsenti eelmise aasta kasumist.

Eelnõuga kaotatakse komisjon, kelle ülesanne on olnud maksu- ja tolliametile soovituslike ettepanekute tegemine ühenduste nimekirja kandmise, nimekirja kandmata jätmise või sealt kustutamise kohta. Komisjoni kaotamise initsiatiiv on tulnud Vabaühenduste Liidult ning selle eesmärgiks on nimekirja senisest kiirem uuendamine. Edaspidi teeb maksuhaldur kolmanda sektoriga koostööd paindlikuma töövormi abil, pöördudes vajadusel valdkondlike esindusühingute poole.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference