18.11.2021 Neljapäev

Maksuametnik: globaalse tulumaksuga liitumine oli poliitiline otsus

Maksu- ja tolliameti (MTA) maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamäe sõnul globaalse tulumaksureformiga liitumine Eestile palju tulu ei too, sest Eestis on vaid käputäis kontserne, mille müügitulu ulatub 750 miljoni euroni aastas; pigem oli tegu liitlassuhete hoidmiseks mõeldud poliitilise otsusega. 

Evelyn Liivamägi, MTA maksude osakonna juhataja
Evelyn Liivamägi, MTA maksude osakonna juhataja Foto: erakogu

Kuna tegu on väga keeruka süsteemiga, siis kaasnevad selle haldamisega täiendavad kulud ja mida vähem ettevõtteid globaalset tulumaksu maksavad, seda rahaliselt ebapraktilisem see riigile on, märkis Liivamäe PwC finantskonverentsil.

Mis see riik maksude osas saab – raamatupidajatel ja audiitoritel on rohkem väljakutseid ja elu põnevam,

lausus ta naljatades.

Tegelik mõju riigieelarvele on tema hinnangul võib-olla mõnikümend miljonit. Küll aga toonitas ta, et Eesti võidab maksusüsteemiga liitudes eelkõige rahvusvahelistes suhetes.

Sellegi poolest tekitab globaalne tulumaksureform Liivamäe sõnul rohkem võrdsust, kuigi õiglus toob ka keerukust juurde.

"Mida lihtsam süsteem, seda odavam üleval pidada, mida rohkem erisusi, mida keerukam, seda kallim on ka makse koguda," nentis ta.   

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kavandatav globaalne ettevõtete tulumaksumäär oleks 15 protsenti äriühingu kasumilt ning see puudutab kontserne, mille konsolideeritud müügitulu ulatub vähemalt 750 miljoni euroni aastas.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus on varem öelnud, et kui Eesti tulumaksureformiga ei ühine, võiksid siinse tütarühingu kasumit maksustada peakontori riigid. "See tähendab, et Eesti tütarühingu kasumit, ükskõik kui madal see poleks, võiksid peakontori riigid jooksvalt kokkulepitud miinimummääraga maksustada," tõdes minister. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!