28.02.2019 Neljapäev

Majaga maa kajastamine raamatupidamises

Notari juures sõlmiti kinnistu müügileping ja asjaõigusleping, tarvis on arvele võtta põhivara. Kinnistul paikneb tootmishoone, milles asub tootmisliin. Lepingutes oli kirjas ainult kinnistu kui terviku müügihind (100 000 eurot); tegu oli pankrotivara ostuga, endise omanikfirma raamatupidamisdokumendid on kadunud. Kuidas võtta kinnistu koos sellel paikneva tootmishoone ja tootmisliiniga raamatupidamises arvele? Selgitame ka, kuidas koostada edasisi raamatupidamiskandeid (amortisatsioon, kasulik eluiga; ei hoone ega tootmisliin ei ole heas korras, kuid plaanime tootmist jätkata).

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor.
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor. Foto: rup.ee

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Kuna tootmist plaanitakse jätkata, on tegemist materiaalse põhivara, mitte kinnisvarainvesteeringuga. Raamatupidamise Toimkonna juhendi (edaspidi – RTJ) 5 „Materiaalsed ja immateriaalsed põhivarad” punkti 11 kohaselt võetakse materiaalne põhivara arvele soetusmaksumuses, mis koosneb ostuhinnast ja soetamisega seotud otsestest...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!